| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, 1.83, aproximativ 70 de kg si as vrea sa cresc in masa musculara insa nu am posibilitatea de a merge la sala. Ce imi recomandati sa imi cumpar sau sa fac?

2 răspunsuri:
| Andrei9923 a răspuns:

Sa mananci multe proteine din lapte, carne branza si multe oua, nu, nu te vor afecta chiar daca mananci 3-8pe zi. Ca si antrenament ar fi super ok sa iti cumperi 2 gantere de 10kg de la decathlon (aproximativ 60lei/buc) si vreo 2 discuri de 2kg ca sa le ai in caz de o sa cresti greutatea. Pentru antrenament iti recomand sa faci 2 3 luni full body, 3zile pe saptamana, bazat in principiu pe exercitii compuse. Tine minte ca este important sa faci corect un exercitiu decat sa folosesti greutate mare. Cauta exercitiile pe Youtube. Recomand jeff cavaliere. Sper ca te-am ajutat!

| NuETreabaTa09 a răspuns (pentru Andrei9923):

M-ai ajutat! Mersi mult!