| Madalinshhs a întrebat:

Fac volei de 5 luni. Tata are 1.78, iar mama 1.55.Eu am 1.69 la 17 ani.Antrenorul mi-a zis ca pot sa ajung la 1.80-1.85.Dar in 5 luni tot asa sunt.El mi-a zis ca in avengura cat am atata cresc si eu tot 169 am in anvengura. Ceva sfaturi? Multumesc!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La varsta asta nu cred ca te vei inalta asa mult, poate hai 5 cm in urmatori 2, 3 ani, pubertatea la tine find fata s-a cam dusa, apropo sportul nu inalta pe nimeni fiecare avem un maxim genetic care numai poate fi influentat de nimic dupa varsta de 3 ani, hormoni de crestere nu cresc pentru ca in acest proces sunt implicate multe procese complexe, poate inainte de 3 ani aveau un rol acum e prea tarziu find si fata nu o sasi depasesti tatal poate daca erai baiat

| cristimihailov a răspuns:

Doctorul endocrinolog urgent deoarece te maturizezi si nu o sa se mai poata face nimic. Ala poate va reusi sa iti dea vreun tratament de crestere xu hormoni somatotropi

| Cazacu_Marius_1979 a răspuns:

Salut, a facut tenis de camp de performanta, cand am intrat la liceu am o poza in care un fost coleg sta pe scaun iar eu langa el in picioare si eram cat el ca si inaltime laughing iar dupa o intalnire de 15 ani cu colegii din liceu sunt cel mai inalt respectiv 1.83, nu trebuie sa iti faci griji, asa cum zice si Mihai poti face un mic control la un endocrinolog.