| FlorinPx a întrebat:

In primul rand precizez ca am 16 ani, 1.85 inaltime si 70kg.
Scopul principal pentru care merg la sala ar fi ca vreau sa ma dezvolt, mai exact sa pun ceva muschi pe mine doar ca am auzit ca fara proteine sau creatina este mult mai greu sa creasca muschii.
As vrea sa stiu cu ce ma dezvolt mai repede, cu proteine sau creatina.
Ma axez in mare parte pe brate (biceps/triceps) piept, abdomen si spate.
Astept niste raspunsuri care au legatura cu intrebarea si daca se poate de la persoane cu experienta.

Răspuns Câştigător
| CulturismsiFitness a răspuns:

Deci ca sa fiu cat mai pe intelesul tau am sa iti explic cat de simplu se poate. Ai nevoie de proteina ca sa iti creasca muschii si ca sa isi revina dupa efort mai repede. Creatina te ajuta la anduranta si iti da un pic de forta.Ea este foarte buna atunci cand faci antrenamente grele si intense. Eu iti recoamnd sa incepi sala serios cu dieta corespunzatoare si sa faci 3 luni de zile fara nici un supliment. Dupa o sa incepi sa vezi iei niste vitamine cu proteina si pe urma poti incepe sa iei si creatina.
Ca sa ai muschi mari trebuie sa tragi tare la sala si sa te tii. Ca sa te ajut in aceasta privinta intra pe youtube si cauta canalul Totul despre Steroizi. Acolo un culturist profesionist roman explica tot ce vrei sa stii.

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Primul an NU ai nevoie de nimic doar sa mananci bine (minim 4 mese pe zi) doar daca te vei simti mereu foarte foarte obosit atunci sa apelezi la astfel de prostii!
Un lucru trebuie sa retii : nici acum nu ar strica daca ai lua astfel de suplimente DAR cand te vei lasa de antrenamente dupa 2 luni vei arata exact ca si cum nu ai facut niciodata antrenament, e adevarat ca vei creste mai greu fara ele dar cel putin va ramane mai mult timp pe tine ce ai lucrat, deci decizia e a ta! Bafta!