| Ionel201011 a întrebat:

fac sala de aproape 2 luni si vreau sa stiu daca antrenamentul meu e bun :
Luni : Piept+Biceps
Marti : Spate+Triceps
Miercuri : Pauza
Joi : Piept+Biceps
Vineri : Spate+Triceps
Sambata : Abdomen
Duminica : Pauza

CUM SE VEDE, MA AXEZ FOARTE MULT PE SPATE,PIEPT, BRATE, picioarele nu ma intereseaza de loc - momentan -. Vreau un raspuns de la un experimentat deci vreau sa cresc de la buric in sus, picioarele sunt destul de mari, de la buric in sus sunt c-am slab si vreau sa cresc sa fie "echivalent" tot corpul. Nu raspundeti gen ( fa si picioare/nu e bun schimba-l) Vreau sa stiu daca e bine la o grupa de muschi sa o antrenez de 2 ori pe saptamana. ca sa cresc mai repede... Astept raspuns, DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
| catagame a răspuns:

Pai incearca foarte multe exercitii de coloana cum se face la scoala si in fiecare dimineata fix cand te trezesti fa exercitii si apropo mananca foarte multe fructe si legume si continua sa mai faci muschi la sala ca vei ajunge de invidiat

| Cosmin86 a răspuns (pentru catagame):

Alt copil mic...

cu fructe si legume pui tu muschi?

Daca nu stii NIMIC despre sportul asta, de ce comentezi ca un pampalau firav?

7 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

In principiu e ok, piept cu biceps si spate cu tricep. Insa iti lipsesc grupe musculare din antrenament, nu ma refer la picioare care am inteles ca nu vrei sa le lucrezi, desi ii o greseala imensa din pct meu de vedere si al literaturii de specialitate, iti lipsesc umerii din programul tau de antrenament.
Principiile antrenamentului spun ca trebuie sa ai 48 ore minim pauza, intre cele doua antrenamente pe aceeasi grupa musculara, trebuie sa schimbi aparatele de la un antrenament la altul si sa dai muschiului timp de odihna.
Daca o antrenezi de doua ori pe saptamana nu inseamna ca vei creste mai repede sau mai mare...fiecare trebuie sa isi cunoasc organismul si sa gaseasca cel mai potrivit program.
http://www.despreculturism.ro/principiile-cresterii.html

| Ionel201011 explică (pentru AntrenorFitness):

Deci zici ca antrenamentul meu e bun? lucrez muschii dupa cum ai vazut de 2 ori pe saptamana, umerii o sa ii bag undeva, ai putea sa-mi spui tu unde?
Luni : Piept+Biceps

Marti : Spate+Triceps

Miercuri : Pauza

Joi : Piept+Biceps

Vineri : Spate+Triceps

Sambata : Abdomen

Duminica : Pauza

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionel201011):

Cand faci spate se lucreaza si biceps., analog cand faci piept se lucreaza si triceps.

luni faci biceps, CUM NAIBA lucrezi spatele fix in ziua urmatoare, cand bicepsul nu e refacut? Pe langa faptul ca n-o sa poti face spate 100 %, o sa afecteze si cresterea bicepsului.

Cand vrei sa faci piept-biceps sau spate-triceps, lasi cel putin 1-2 zile intre ele. Altfel poti face piept-triceps si spate-biceps, acum le poti pune in zile consecutive.

p.s. : fara antrenamentul de picioare corpul tau nu o sa produca suficient TESTOSTERON si o sa-ti afecteze cresterea la toate grupele, mai documenteaza-te si tu.

| kiddoeraxus a răspuns:

Si eu fac exercitii tot asa ca sa maresc partea superioara a corpului si vreau in special sa imi definesc patratelele laughing. Uite programul meu:
Luni+Miercuri: biceps+abdomene
Marti+Joi: abdomen+piept+triceps si oleaca de spate
Vineri+Duminica: pauza
Sambata: tot dar mai usor

| Cosmin86 a răspuns (pentru kiddoeraxus):

Pe langa faptul ca o sa ramai cu picioare de gaina si o sa arati PENIBIL nici macar partea de sus a corpului nu o s-o dezvolti foarte mult.

Eu m-am axat mai mult pe picioare decat pe partea de sus si totusi am 42 in brat si pot face la 88 kg tractiuni cu 30 kg legate de mine. Antrenamentul de picioare iti intareste tot corpul, din cauza testosteronului.

Mai documenteaza-te si tu inainte sa faci programe de 2 bani.

| faboulos a răspuns:

Salut, in principiu ai un program foarte bun,dar faci o greseala foarte foarte mare,deoarece daca vrei sa ai spate,si sa ai forma V a corpului,fara umerii nu ai sa poti avea forma V, vei arata foate urat doar spate, piceps, piept.
Normal ca daca vrei sa ai un muschi mai dezvoltat trebuie sa il lucrezi de mai multe ori pe saptamana, dar ai nevoie de cel putin 48 de ore pauza deoarece muschii trebuie sa se refaca, daca nu faci pauza nu o sa ai masa musculara, Pentru ca prin pauza muschii cresc.Sau poti sa ai o zi de pauza pe saptamana dar trebuie sa te odihnesti mult acasa, adica sa nu faci nimic toata ziua in afara de sala. Sper ca ti-am fost de folos! ...Bafta!