| PrOx a întrebat:

Cine imi spune un program bun de sala si de alimentatie fara sa pomeniti de carne la grill si alte surse de proteine...as vrea sa fac si eu ceva patratele poate si sa-mi dezvolt cat se poate de mult muschii(nu chiar in gen mr. olympia)...saptamana aceasta termin prima cutie de Gaspari Nutrition Superpump Max si voi continua sa iau pentru ca observ ca merge bine...sun genul de persoana care daca manaca seara la ora 10 ceva mai consistent ma ingras 500g-1kg,acum aproximativ 7-8 luni am reusit sa ajung de la 91kg ls 70kg la 1.79-1.80 si metabolismul meu inca nu sa obisnuit cu noua greutate si am mereu tendinta sa ma ingras...in general as vrea sa stiu cum pot scapa de grasimea de pe abdomen...merg la sala 5 zile pe saptaman si am programul urmator:luni - spate+biceps,marti - piept+triceps,miercuri - umeri + trapez, joi - picioare, vineri - spate+biceps iar urmatoarea vineri piept+triceps iar abdomenele le fac miercurea la plan inclinat cu greutate pe piept+stepper 2km in fiecare zi

4 răspunsuri:
| hunterpainting a răspuns:

Un program care sa ti se potriveasca nu o sa gasesti pe net.

Nu ai cum sa iti dezvolti cat se poate de mult muschii fara proteine.

Pentru grasimea de pe abdomen fa cardio.

| PrOx explică:

Vroiam de fapt sa intreb ce alte surse de proteine mai sunt pentru ca nu voi ighiti zilnic piept de pui grill de 2-3 ori pe zi asta e clar pentru mine dar nu stiu ce ati inteles voi doi de spuneti ca fara proteine nu fac nimic...nu am spus ca fug de proteinestraight face

| Cosmin86 a răspuns (pentru PrOx):

"fara sa pomeniti de carne la grill si alte surse de proteine", din asta se intelege ca nu vrei sa auzi de nicio sursa de proteine.

In fine. Eu mai consum : peste, branza, lapte, lactate, shake-uri proteice ( dymatize elite whey, gaspari myofusion ). Ar mai fi soia, dar e o sursa foarte proasta de proteine.

Si mai sunt proteinele vegetale, dar nu le iau in considerare, ca nu au profil complet de amino, dar ajuta totusi.

Si un program bun de 5 zile :

ziua 1 -> piept + abdomen
ziua 2 -> spate
ziua 3 -> picioare
ziua 4 -> umeri + trapez
ziua 5 -> brate

Acesta e unul din cele mai bune programe de 5 zile.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu lucra biceps sau triceps de 2 ori pe saptamana, e prea mult. Un antrenament pe saptamana e suficient, in rest e ok antrenament.

"si alte surse de proteine", pai proteinele sunt CELE MAI IMPORTANTE in procesul cresterii masei musculare. Fara proteine nu faci nimic.