| mihaiwz98 a întrebat:

Salut.Intrebarea mea e cam lunga.dar sper sa o cititilaughing
Deci. vreau treptat sa-mi dezvolt musculatura in special a bratelor si pieptului dar din diverse motive prefer sa o fac acasa.Incep prin a spune ca am o gantera de 5kg si una de 7kg. Exercitii pentru piept nu pot face cu ele..si pentru ca sunt obisnuit cu greutatea si pentru ca e diferenta intre ele.Stie cineva exercitii pentru piept acasa? am auzit ca flotarile la paralele sunt foarte bune pentru triceps si piept.Stie cineva sa-mi recomande un program? Gen:cate repetari, seturi de cate ori pe saptamana ar fi recomandat? Dar pentru biceps? Am inceput sa fac flexii...inainte pentru biceps umpleam un ghiozdan cu gantera de 7kg si sticle de apa.iar eu chiar simteam ca bicepsul lucreaza si faceam si febra..saptamanal am crescut si greutatea..acum pot ridica corect cu o mana si 12kg..ideea e ca nu mai simt acea durere...inca de cand ridicam cu 10. iar febra nu mai fac deloc. Aveti sugestii?+ ca nu simt nici un progres.Ce ar trebui sa fac? Rog sa raspunda cineva priceput in domeniu nu orice fraier care da raspuns de plictiseala
Ps:am 16 ani si nutritia este aproximativ ok..nu mananc nici ca un culturist dar nu mananc nici foarte slab..sa zicem ca raportul caloric proteine etc..este pe masura. Daca se poate astept raspuns si dau fundalaughing

3 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

In primul rand acasa nu iti poti dezvolta masa musculara neavand aparatele necesare.In al doilea rand cu ganterele alea ma incalzesc eu deci sunt foarte mici ca si greutate(inutile). Pentru a creste masa musculara iti trebuie o alimentatie bine pusa la punct nu aproximativ ok, iti iei 2g proteina/kg corp zilnic?

| mihaiwz98 explică (pentru SiLaS):

Eu am aprox 58kg la 1, 75..sunt zile in care iau 30-40g..altele in care iau 50-60..depinde nu pot sa mananc zilnic piept de pui oua fasole branza etc..mai mananc si ce este..Stiu ca proteinele au rol important dar multi culturisti ziceau ca si 1-1, 5g/g e suficient pentru un antrenament.iar eu acasa am nevoie de antrenament pentru brate si piept deci nu cred ca am nevoie de atatea proteine..inainte cand mai faceam pentru biceps simteam durere in timpul antrenamentului si faceam si febra..acum nu simt nimic..nu exista vreun exercitiu in afara de tractiuni pentru biceps fara gantera? iar daca as face de exemplu 4 seturi a cate 5 flotari la paralele luni miercuri vineri s-ar simti ceva la triceps si piept? sau doar atat e complet inutil? Daca ai alte idei..mai bune de antrenament..in limita enuntata.le ascult thinking Nu am asteptari prea mari.dar mi-ar placea ca intr-un an sa am un piept vizibil mai mare..la varsta mea consider ca am bratele relativ mari..adica multi de varsta mea si chiar mai mari ca mine au brate mai mici..nu sunt brate foarte dezvoltate dar pentru cineva care nu a facut sala consider ca is chiar bine dezvoltate..eu as vrea ca macar intr-un an sa vad o schimbare sa nu mai las bluzei la mainilaughing

| SiLaS a răspuns (pentru mihaiwz98):

1g proteina/kg corp este necesar doar pentru mentinere, insuficient pentru dezvoltarea masei musculara.O grupa de muschi trebuie executata 1 data pe saptamana(daca faci piept luni atunci mai faci lunea viitoare piept).La biceps ai mai putea face flexii cu haltera dar banuiesc ca nu ai asa ceva,exercitiile cu gantera sunt folosite in mare parte pentru izolare, trebuie sa iti pui greutate mai mare spre exemplus, stiu eu, cand faci flotari iti pui un rucsac cu greutati in spate iar la tractiuni il agati de picioare si la genuflexiuni la fel, in spate.