| TudorMontana a întrebat:

Salut, luna asta fac 15 ani si sufar de GINECOMASTIE.
Ce suplimente anti-estrogen imi recomandati sau mai exact ce naiba ar trebui sa fac? De 2 ani jumate am ginecomastie si nu mai trece, stiam ca dispare dupa vreo 18 luni si o am deja de 30 de luni, sfaturi?
La medic am fost si a zis sa astept, aiurea...

2 răspunsuri:
| Ilie_Asmin_1985 a răspuns:

Iclofenil este un estrogen, dar el actioneaza ca un anti-estrogen si in acelasi timp mareste productia de testosteron propriu. Preparatul este foarte eficient, dar marele lui dezvantaj il constituie pretul ridicat. Novaldex si Proviron sunt mult mai accesibile ca pret. Testiculele, la un nivel inalt de testosteron in sange, trimit un semnal de reducere a secretiei gonadotrofeine fiind astfel stimulate foarte slab. Aceasta reglare a organismului se numeste "reactie reversibila negativa".

Ciclofenil blocheaza aceasta reactie si organismul continua sa produca testosteron. Dupa 4-6 saptamani organismul "simte" ca ceva nu este in regula si blocheaza actiunea ciclofenilului. De aceea este recomandata administrarea acestuia nu mai mult de 6 saptamani, cu pauze de 2-3 luni. Doza este de 100 mg - 200 mg/zi sper ca te-am ajutat

| TudorMontana explică (pentru Ilie_Asmin_1985):

Pot lua aceste medicamente la 15 ani? Sufar de ginecomastie si as face orice ca sa scap.
Are rost sa intreb un medic daca pot sa iau?