| TudorMontana a întrebat:

Salut, am 13 ani jumatate, si, pot spune ca sufar destul de serios de ginecomastie, si, sunt aproape sigur ca este vorba de ginecomastie, grasime nu poate fii, nu sunt gras deloc, am patratele, ceva mai "muschiulica", dar sfarcurile arata total aiurea, sunt umflate si sub ele am "piatra" aia, sau tesut, sau ce e, mi-am facut analize de sange, am fost la endocrinolog, totul e ok din spusele lui, insa umflatura aceea nu dispare. De aproximativ 3 luni am incepu sa fac acasa cam 120 de flotari/300 de abdomene, o data la 2 zile, de asemenea fac si handbal de 4 ani
Acum iata si intrebarea: Inainte ma masturbam de 1-2 ori pe zi, de vreo 1-2 luni, tot incerc sa reduc, sa ma las, insa peste 3-4 zile deja... cedez, si credeti-ma deja devine un stres chestia cu ginecomastia. Credeti ca din cauza masturbarii excesive persista problema? Acum ma mastubrez cam de 3-4 ori pe saptamana, si tot incerc sa reduc. Niste sfaturi, ce sa fac in continuare? Apreciez orice raspuns...
Daca e nevoie o sa postez si cateva poze mai detaliate cu problema, pana atunci astept raspunsuri, mersi ca mi-ati citit mica "povestire".

3 răspunsuri:
| Sase a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......barbat_863
Aici spune ca la 13-14 ani trece de la sine. Si pe mine ma intereseaza subiectul, dar nu din motive personale, doar pentru ca sunt excentrica in nevoile de cunostere. Poate hormonii sunt afectati de stilul tau de viata. Manaca sanatos si chestii, dormi mai mult si lasa pc-ul ca e crappy, bea si fumeaza mai putin... te prinzi tu.

| TudorMontana explică (pentru Sase):

Da, am citit si eu ce scrie acolo, insa am mai pus o intrebare asemanatoare pe TPU si mi s-a raspuns ca doar prin operatie pot rezolva cea, acum...sunt confuz, oricum, mersi de raspuns.

| Sase a răspuns (pentru TudorMontana):

Persoana aceea se referea probabil la ginecomastia la adulti, care, intr-adevar, necesita mai multa atentie medicala(a.k.a. you're fucked).