| Adrianxhx a întrebat:

Salut!
M-am reapucat recent de sala după o pauza de 3 luni!
Fac sala de când aveam 15 ani, acum am 17!
Am 1.78 și 90 de kg!
Credeți că ar trebui sa iau creatina?
Ce face creatina?
Alte suplimente ar trebui sa iau?
Am auzit de preworkout!
Am auzit ca, creatina ar ajuta de asemenea și creșterea în înălțime laughing
Dacă iei creatina, suplimente și alte chestii te mai poți numi natural?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La 1.78 si 90 de Kg esti supraponderal, de ce ai mai lua suplimente care pompeaza si adauga si cateva kg fie ele prin retinere de apa, precum creatina? gandeste logic
Fa o perioada fara suplimente doar alimentatie si sport!
Cand simti nevoia sa iei ceva iei proteina pura, scopul este acela sa fii cat mai bine definit ca sa arati bine nu sa fii ca toti taranoi care baga steroizi in ei desi habar nu au sa faca exercitii corect sau sa aiba alimentatie corecta, ca nu au minte, sunt plini de sunca si cu brate mari, asta nu impresioneaza pe nimeni, un corp bine lucrat si masiv e misto, doar sa fii urs mare fara forme este ceva de care femeile si lumea in general fuge.parerea mea

Din ce stiu eu termenul de preworkout se refera in general la acele suplimente care iti dau energie si chef de sala, ele au efect de energizant dar nu precum cele din comert (red bull, hell), sunt energizante care mai contin si alte substante special concepute pentru sala aici intra desigur in componenta lor si taurina, creatina, L-carnitina, oxid nitric, anumiti aminoacizi si cate si mai cate alte substante; unele se iau la shot au de exemplu 50 de ml sa zicem, altele se amesteca ca si prafurile proteice sau creatina cu apa, ca vin la cutie, in functie de producator si marca.
Sfatul meu cel mai bun preworkout neoficial este cafeaua, de ce o recomand eu pe ea si nu alte prostii pentru ca aceste preworkouturi contin numai si numai chimicale!

| Adrianxhx explică (pentru Simpatic):

Salut!
Sunt pe bulk deocamdată, nu sunt supraponderal!
Am masa musculara!
Nu mănânc dulciuri și țin dieta stricta de 1 an și câteva luni!
Doar ca în domeniul suplimente, creatina, pre workout sunt încă începător adică nu știu dacă sa încep sau nu!
Cred ca dacă as mai slabi 5 kg ar fi suficient, as arata lean!
Doar ca eu as vrea sa fiu mai lat în umeri și mai mare în spate și d aia as lua creatina și alte suplimente!
Practic sa modific structura corpului ajungând la vreo 105-110 kg pe bulk și dupa sa rămân la 95 pe lean bulk dar mai masiv în spate și umeri!
Un baiat de la sala mea cred ca are 185 și 110 kg brate mari spate lat și umeri lati d asta eu consider ca nu s lat în spate și nici la umeri!
Pe el l-am vazut ca ia suplimente pre workout și d astea și m-am gândit ca mna... as putea și eu
M am măsurat și se pare ca am mai crescut 2cm!
Ma gândeam oare el e asa lat în spate și umeri din cauza ca e mai înalt dar mi am zis ca n-are cum, are cu 5cm mai mult decât mine nu are 10-15 cm peste mine!
Deci ma gândeam ca poate din cauza suplimentelor, creatina etc...

| CristianNf a răspuns (pentru Adrianxhx):

Nu prea merita sa te compari cu altii, pentru ca unii sunt pur si simplu mai mari datorita geneticii.

| Simpatic a răspuns (pentru Adrianxhx):

Nu doar din suplimente te faci lat in spate, este structura sa, genetica
Doua persoane pot avea 90 de kg unul sa arate mai rau iar altul mai masiv
exemplul meu in ultimii ani de sala cand numai faceam mare branza pe acolo adica nu ma mai tineam de treaba ca in trecut, eu aveam 92 kg si alt baiat care baga stroizi tot 92 kg, el arata mult mai bine ca mine pentru ca era masiv si definit, eu doar masiv
Ti s-a spus creatina iti da oarece forta, uneori cateva kg in plus dar de cele mai multe ori te face sa pari mai solid intrucat ea retine mai multa apa in muschi-asta face creatina la baza, daca elimini creatina din corp se duce si acel miraj a masei musculare pompate
Tu nu ai nevoie de creatina, ai o structura musculara, tu ai nevoie sa mai dai jos kg si sa iei pe viitor proteina pura, desi eu as zice sa faci natural, chimicalele precum prafurile la cutie nu-s aceleasi cu mancarea naturala, adica proteina din laborator nu e ca si cum chiar ai manca carne de vita sau ai lua proteina din alte alimente.
Tu stii mai bine ce si cum.

| TheStrategist a răspuns:

Dacă iei creatină sau suplimente proteice tot natural ești. Proteinele le iei și din mâncare.

| CristianNf a răspuns:

Ideea cu creatina ar fi ca ti-ar da mai multa forta, dar nu se aplica pentru toata lumea.

| CristianNf a răspuns:

Sincer, ti-as recomanda sa-ti iei proteina, ca la 90 de kg chiar ai nevoie.

| Adrianxhx explică (pentru CristianNf):

Mulțumesc pentru sfat!
Dar ce face aceasta proteina mai exact?

| CristianNf a răspuns (pentru Adrianxhx):

Cum corpul are nevoie de un anumit numar de calorii pentru a creste sau a slabi, la fel si muschii au nevoie de un anumit numar de proteine pentru a creste.