| Alexandru_Alex_1996_myp5 a întrebat:

Salut, mă cheamă Alex!
Îmi puteți spune ce proteine să iau că să-mi măresc masa musculară? Cât mai repede.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Consuma proteina naturala, precum: carne de pui, porc, vita, vitel, curcan, ham degresat, parizer, pateu, oua.
Toate aceste proteine sunt foarte santoase si indicate pentru cresterea masei musculare.
Nu recomand proteina sintetica, gen pulbere, pentru ca are efecte secundare urate, pe termen lung.

Dar ca masa musculara sa creasca frumos, trebuie sa faci si sport, minim 1 ora pe zi!
Daca incepi un program de sport, asociat cu proteina animala, nu uita sa elimini cerealele din dieta ta, dulciurile si sucurile, ca efectul sa fie maxim si sa nu pui tesut adipos pe tine, ci masa musculara.

| HadesSs a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce efecte secundare are, ca sunt curios? laughing

| Alexandru_Alex_1996_myp5 explică (pentru Violleta2022):

Stau în picioare cam 9 ore în fiecare zi de luni până vineri în care merg încontinu! Deci ce proteine mi-ar trebui?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Alex_1996_myp5):

Proteina organica: CARNE de pui so curcan (fara pielita sau grasime), carne de vita si porc, slaba, ham, peste, pateu, oua.
Cu o salata verde alaturi, sau o salata de cruditati (rosii, castraveti sau salata de morocov si telina-rase si amestecate cu zeama de lamaie), va face ca masa sa fie completa.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cat mai repede? Asta inseamna cel putin 1-2 ani.

Cate fripturi mananci pe zi?

| Alexandru_Alex_1996_myp5 explică (pentru Cosmin86):

Pai cam 1-2 pe zi dar fără grăsime, nu suport grăsimea deloc?