| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Mai am o intrebare tot legata de sala:
Am un program. si ma cam ajunge o ora sa fac toate exercitiile.
Are ceva daca peste o ora mai stau 30 min la alergat dupa ma reapuc sa fac programul caci sunt odihnit? Adica fac foarte mult o zona intr o zi, apoi o saptamana pauza. mi se pare bun, dar alti mi au zis ca nu. de ce?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, poti sa alergi dupa antrenament, dar 30 de min e cam mult, risti sa dai jos si masa musculara, mai bine alergi in zile diferite. Daca vrei neaparat sa alergi dupa antrenamentul cu greutati, 10-15 minute maxim.

O saptamana pauza doar la grupa respectiva sau pauza completa de antrenament? ca nu prea am inteles happy

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

O saptamana pauza dupa grupa respectiva..pe parcursul restului saptamanii mai fac alte grupe

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e bine, asa se lucreaza corect, intens si apoi odihna.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Deci e bine si daca suprasolicit o grupa de muschi intr o zi? daca fac prea mult?

| Megaquest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic. eu sincer sa fiu faceam pauza 3 zile dupa o grupa de muschi.si fortam nu ma jucam.dar faci ce vrei si sport la treaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intens nu inseamna sa suprasoliciti happy
E normal sa o fortezi, sa maresti greutatea si sa obtii pompare si senzatia aia de arsusa, dar nu inseamna ca trebuie sa faci 100 de serii.

Lasa 14-15 serii / grupa mare si 9 serii / grupa mica, orienteaza-te pe forma corecta de executie ( cel mai important, multi care lucreaza biceps cu 25 de kg ii au mai mari decat altii care lucreza cu 30 sau chiar cu 33, pentru ca le fac corect ), marirea greutatii periodic ( la 2-3 saptamani incerci sa fortezi cu o greutate mai mare ) si pauza dintre serii sa fie cam 90-120 de secunde maxim.

| Megaquest a răspuns:

1.Nu trebuie sa exagerezi.1 ora sau 2 cu pauze intre exercitii e suficient
2.Nu te axa pe o grupa de muschi.
Nu e bine ce faci u acolo. Dupa o ora de antrenament sau 2 iti e de ajuns si doar o zi sau 2 faci pauza. IA zi ce program zilnic ai la sala?

| anonim_4396 explică (pentru Megaquest):

Luni - puept, umeri
miercuri - abdomen, spate
vineri - biceps triceps.