| CoRn3L1U a întrebat:

Salut, Mi-am luat creatina (http://www.megaproteine.ro/Creatina/ON-Creatine-Powder-3 00-gr/) si fac perioada de incarcare si am cateva nelamuriri:
1.Mai exact cand o iau (tinand cont ca trebuie sa iau 20g) eu am luat 10g inainte cu 30 min pana la antrenament si 10g impreuna cu shake-ul cu proteine (http://www.megaproteine.ro/......-5-4-kg/), o iau asa in continuare sau nu?
2.Cum o iau in zilele fara antrenament am inteles ca 5g in 4 reprize, dar cand mai exact dimineata, dupa ce mananc, pe stomacu gol?
3.am citit ca trebuie sa mai iau cu dextroza, pot inlocui dextroza cu zahar (am vazut pe un site) daca da cat zahar trebuie sa pun la gramul de creatina?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Organismul nu asimileaza mai mult de 8g de creatina pe zi. Conform studiilor de specialitate, si cu faza de incarcare si fara faza de incarcare avem aceleasi progrese. Cu faza de incarcare nu faci decat sa iti fortezi rinichii pentru ca restul creatinei trebuie eliminat din organism sub o forma sau alta.
Fara o sursa de carbohidrati, o lingura de miere sau fres de portocale spre exemplu se pierd in stomac cateva grame de creatina astfel organismul nu mai asimileaza cantitatea dorita. Serious mass are 165g per cupa si se administreaza in primele 60 min dupa antrenament si seara inainte de culcare. Pe cele doua cupe care inseamna o servire ai 1250 calorii, 50g proteina si 250g carbohidrati.
Creatina intervenind in contractia musculara si favorizand cresterea musculara se recomanda sa o administrezi inainte de antrenament.
In zilele de pauza este optional daca vrei sa administrezi sau nu suplimente, dar daca doresti poti administra creatina dimineata pe stomacul gol si serious mass-ul iti recomand intre micul dejun si masa de pranz o servire si a doua servire seara inainte de culcare cu 30 min.
Bafta!

| CoRn3L1U explică (pentru AntrenorFitness):

Eu in zilele cu antrenament iau dupa antrenament 200g serios mass, sa iau si seara?

| AntrenorFitness a răspuns (pentru CoRn3L1U):

O cupe se serious mass dupa antrenament (165g = 1 cupa) si o cupa seara inainte de culcare.

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Perioada de incarcare este o labareala a firmelor de suplimente pentru a consuma mai repede tubul. ea in sinea ei nu este necesara (carnea de curcan sau vita are creatina, mananci aceasta carne in perioade de incarcare? nu, deci care ar fi diferenta fata de supliment?).
creatina este buna atat inainte de antrenament (da energie, focus) cat si dupa (ajuta la regenerarea tesuturilor), dar daca iei shake proteic dupa, se ocupa asta de partea de regenerare (cam orice shake contine glutamina, vit C, care au aceasta functie). deci:
1. da, o poti lua asa in continuare, dar lasa perioada de incarcare. 5g/zi sunt arhisuficiente + minim 3 litri de apa.
2. 5 grame in zilele fara antrenament. imparte-o in 2 ratii: dupa 2 mese ale zilei, sau intre mese (4 reprize e cam mult).
3.dextroza este un carbohidrat simplu, zaharul daca depasesti 6-10g/zi se transforma in grasime fara nutrienti si se depune. shakeul tau (serious mass) este un complex foarte puternic de carbohidrati, foloseste-l pe acesta (in loc sa iei 2 shakeuri a cate 375 parca are gramaj, ia 3 a cate 200 sa zicem. adica mareste numarul shakeurile scazand cantitatea din fiecare, astfel la sfarsitul zilei respecti indicatia de gramaj de pe cutia suplimentului. ZAHARUL NU este DEXTROZA. dextroza = bun, zahar = inamicul tesutului adipos mic.

| CoRn3L1U explică:

Multumesc pentru ajutor.