| Bogdan198723 a întrebat:

Hei TPU, am 17 ani 1.80 si 65kg fac sala de 1 luna si am luat pana acum 2.7kg Serious Mass (portie doar dupa antrenament, o cupa nu doua) insa am pus putina burta. Sa continui tot cu serious mass sau imi recommandati alt gainer?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Burtica este din cauza caloriilor semn ca nu faci cardio,acele suplimente vin eliminate prin urina si asta isi va spune oricine care baga o dieta low carb si high proteine, proteina nu este esentiala in formarea masei musculara, sau facut studi pe suplimente chiar pe carne nici unu nu a dovedit ca carnea creste masa musculara, de fapt studile arata ca apa, somnul, vitaminele ajuta foarte mult, un muschi are in compozitie 80% apa nu proteina, nici restul de 20% nu e proteina

Compoziția chimică a mușchilor este de: 75–80% apă, 20–25% substanță uscată. Substanța uscată este de natură organică și anorganică. Materia organică este formată din proteine, contractile (actină, miozină) și necontractile; lipide (fosfolipde), glucide (glicogen), mioglobină și miogen. Materia anorganică, este alcătuită din diferite săruri de potasiu, magneziu(Mg) și calciu (Ca)

revenind la subiect burtica e ca nu faci cardio intens si ca depui grasime pe burta, sunt atat de multi mancatori de carne toti arata super musculosi nu? pentru muschi trebuie sport