| Moonlight15 a întrebat:

Rog pe cei care stiu despre ce este vorba sa ma ajute. Vreau sa ajung la un procent de 7-8% grasime corporala.Recent am citit un articol, acolo scrie ca pentru definire 21-27 kcal pe kg din corp. Si pentru lean bulk( sa iei masa musculara cu un minim de grasime) 35-39 kcal/ kg din corp. Intrebarea mea este... daca fac cu 27 kcal/ kg si ajung la 7-8 % procent grasime o sa iau si masa musculara? Sau ar trebui sa incep direct cu masa musculara cu un minim de grasime? Astept raspunsuri!

http://www.thinkeatlift.com/plan-de-mese-definire/

Răspuns Câştigător
| lastOne a răspuns:

Tu vrei sa impusti 2 iepuri de o data si nu prea ai sanse. Ce zice Radu acolo e teorie si cam atat, nu prea are legatura cu realitatea ta. De excemplu eu sunt ectomorf si oricat as manca nu se pune grasime pe mine. Asa ca in cazul meu functioneaza asa zisul lean bulk insa nu este meritul programului alimentar, este meritul bagajului genetic. Acum in functie de tipologia ta...

Sfatul meu e sa nu iti bagi capul prea tare cu procentajul de grasime. Antreneaza-te cat demult poti, mananca astfel incat sa fii supracaloric si automat se va pune si masa mulsculara. Daca se pune prea multa grasime inseamna ca nu muncesti suficient in sala astfel incat sa declasezi hipertrofia musculara (si surplusul caloric sa fie transformat in masa musculara nu in grasime)

bafta

1 răspuns:
| Moonlight15 explică:

Tin dieta de 2 saptamani, am rezultate. Astept sa ajung la 7-8 % procent de grasime si incep lean bulk pentru o perioada mai mare. Referitor la Marc Fitt, el este ectomorf dupa parerea mea, Zyzz a fost piele si os si totusi a ajuns sa aiba acel corp...genetica nu e o scuza, dar e decisiva in unele momente...