| Daniel_George_1997_w08X a întrebat:

Salut, sunt la o echipa de la mine din oras de fotbal si sunt chiar bun ( joc pe postul de atacant ), dar as vrea sa devin mai bun, intrebarea mea este ce trebuie sa fac sa imi cresc rezistenta, viteza si forta sutului? Ma gandeam la 10-20 de ture de teren cu mingea la picior si dupa aceea niste suturi pe poarta, este bine? ( am 16 ani si iubesc fotbalul si sunt foarte motivat sa fiu printre cei mai buni sau chiar cel mai bun ) multumesc pentru atentie, o zi buna

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Georgică, cred că antrenorul tău de la echipă e cel mai în măsură să-ți facă un program pentru rezistenta, viteza si forta sutului

| Kogaion a răspuns:

Antrenamente suplimentare, macar 1-2 ore suplimentare fata de ce faci cu echipa. Trebuie sa te apuci si de sala dupa parerea mea, trebuie sa iti dezvolti masa musculara foarte mult si foarte importanta este alimentatia. Deja de la 16 ani, trebuie sa te hranesti ca si un jucator profesionist. Este pe Youtube un canal SoccerU se numeste, unde iti sunt prezentate cateva metode de antrenamente.

| Bunica69 a răspuns:

Cand atingi mingea, o atingi instictiv, nu iti poti controla constient fiecare miscare a corpului, totul este instinctiv. Practic, subconstientul tau se ocupa de "instinctul" tau, el face treaba cea mai grea. Vrei sa fii un jucator bun? Antreneaza-te mult, dormi mult (subconstientul e foarte activ in timpul somnului si analizeaza fiecare lucru pe care l-ai facut) si gandeste-te mereu la fotbal, scheme si alte lucruri importante, in special inainte de culcare, iti stimulezi subconstientul sa lucreze.