| Cris_5239 a întrebat:

Salut, sunt sub 18 ani, slab, tip ectomorf, si vreau sa stiu la nivelul meu:
Pot face 10 repetari de 4 ori adica 40 in total, si anume:Flexii antebrat si biceps, si genoflexiuni. Vreau forta numai la maini si picioare. E bine cum fac?
Imi simt solicitati muschii.Gantera de 5 kg.

5 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

La 18 ani faci cu 5 kg? Da e bine ca faci 10 repetari 4 serii, dar mai bine ai antrena toti muschii. php esti cam prostanac flotarile nu lucreaza bicepsul, antebratele, spatele, abdomenul si lombarii, deci nu toata partea de sus.

| php a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa faci si niste flotari:0 si alea iti lucreaza muschiihee hee adica toata partea de sushappy

| skzstyle a răspuns:

Salut, si eu am 15 ani si pot sa iti zic ca fac fotbal de 8 ani, poate ma ajuta si asta, dar oricum eu fac odata la 2 zile, 5 serii de 10 flotari, 25, genoflexiuni, abdomene si spate. Incearca si tu chiar ajuta, si flotarile iti ajuta pieptul. Am facut si sala si pot sa zic ca chiar si 2 luni daca faci o sa vezi ca se cunoaste daca vrei neaparat sa faci muschii. Si cu gantera de 5 kg trebuie sa faci multe ca sa iti faci muschi, am si eu dar nu mai faceam ca ma duceam la sala.

| TocilaCristian a răspuns:

Sunt exact ca tine, aceeasi varsta, foarte slab, asa am fost dintotdeauna, m am chinuit foarte mult sa sa ingras putin dar nu am reusit doar 1% cred adevarul este ca daca nu mananci mult si daca nu consumi proteine, creatina etc fara alea nu vei obtine masa musculara o stiu din propria experienta, singura sansa pentru noi ectomorfii e doar dupa ce ne oprim din crestere apoi vom obtine masa musculara, ca ectomorf e extrem de greu sa obtii masa musculara asa ca s-ar putea doar cu proteine si 4/5 mese pe zi pline de proteine, carbohidranti etc, deci ar fi imposibil, cel putin pentru mine (partea cea mai naspa e ca arati naspa si iti sunt largi toate hainele ( mai ales la spate sta foarte naspa) eu ma confrunt cu aceste probleme tot timpul, insa e mai bine decat sa fii gras parerea mea.

| Studiosul a răspuns:

Eu fac sala de 3 ani si parerea mea este ca ar trebui sa lucrezi separat, adica in zile diferite, cele 3 grupe de muschi. Legat de brat, este foarte important sa antrenezi atat bicepsul cat si tricepsul, in combinatie cu antebratul(antebratul intra de multe ori din antrenarea biceps-triceps). Cel mai bine ar fi sa citesti pe anumite siteuri cum sa utilizezi acele greutati pentru ca poti face o gama variata de exercitii cu numai 2 gantere. Varsta la care esti, este ideala pentru dezvolate. Cred ca ai putea ridica mult mai mult, depinde de tine si de ceea ce-ti doresti intr-adevar, sa cresti si sa arati bine, sau doar sa-ti ocupi timpul si sa il pierzi facand niste repetari care nu da randament! Daca ai posibilitate, iti recomand sa mergi la o sala, acolo vei intalni persoane care te vor ajuta in acest scop. Sper ca ti-am fost util! Bafta!