| mirel12314 a întrebat:

acum 1 luna jumatate m-am apucat de sala si am slabit 6 kgm acum nu mai pot slabi deloc, m-am blocat. Poate fi din pricina masei musculare? Fac si forta si cardio! Imi recomandati sa fac doar cardio sau daca aveti un meniu alimentar?

12 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Masa musculara intr-o luna? rolling on the floor E din cauza ca tii dieta cum trebuie.

| alex495 a răspuns:

Tii dieta? nu manca nimic cu zahar si stai in deficit caloric ( gasesti peent sa ti calc necesarul pe zi), si ar trebui sa poti slabi incontinuare. Poti baga la fel, cardio maxim jumate de ora de banda sau bicla la final de antrenament daca esti foarte gras, daca nu, merge si la 2 zile

| mirel12314 explică (pentru alex495):

Sa fac maxim 30 min cardio? Daca fac 45-60?

| alex495 a răspuns (pentru mirel12314):

E prea mult. 30 de min sunt de ajuns. Minim 10 maxim 30 pe zi

| Denisa0954 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa ai un număr mai mic de kg ca sa însemne ca ai slăbit. Făcând sala, grăsimea se transformă în masă musculara.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Denisa0954):

Grasimea se transformă? Orele de anatomie erau ore de somn la tine, asa-i?

| Denisa0954 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Din moment ce studiez medicina, nu. Dar la tine se pare ca da happy
Nu se transformă la propriu, dar se topeste.

| TheBoyTheCool24 a răspuns (pentru Denisa0954):

Da, dar uite dacă ești în deficit caloric și gen faci doar cardio asta nu înseamnă că grăsimea se face mușchi, cu topitul e altă poveste.

Să nu confundăm antrenamentele tip cardio cu antrenamentele pentru. creșterea în masă musculară.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Denisa0954):

Si ai dat bani ca sa intri sau? Am auzit zvonuri ca se poate si cu mita pe acolo...nu credeam, dar daca tu zici ca studiezi acolo laughing
Pai, mai, pisi, pe langa faptul ca nu se transforma un tesut intr-un alt tip de tesut, nici nu prea merg impreuna cresterea in masa musculara cu topirea grasimii. Una are nevoie de surplus caloric, alta de deficit. Se poate la incepatori sa creasca masa musculara si in deficit, dar foarte putin, mult prea putin ca sa existe confuzia ca s-ar transforma una intr-alta.
In cazul lui e vorba ori de scadere a metabolismului si de aceea stagneaza greutatea SAU slabeste in continuare, dar nu se observa pe cantar din cauza schimbarilor depozitelor de glicogen, retentiei de apa sau reziduurilor de pe colon.
Pe viitor evita sa mai spui ca studiezi la medicina. Cunosc oameni care au terminat acolo (invatand ca lumea) si sunt convinsa ca s-ar rusina sa fie asociati cu unii ca tine.

| Denisa0954 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Esti de pe alta planeta soro
N ai inteles nimic din ce am spus

| Cosmin86 a răspuns (pentru Denisa0954):

De cand o celula se transforma in alt tip de celula?

| Denisa0954 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am specificat mai sus ca nu m-am referit la o transformare propriu zisa.