| alex2002alex a întrebat:

Acum ceva timp am inceput sa fac abdomene cate 20 in 4 serii, se cunoaste cat de cat diferenta.dar nu sunt drepti pe partea stanga sunt drepti iar pe partea dreapta sunt 2 patratele, 1 mai mica ( normala) si una mai mare care trebuia sa se imparta in 2. ce sa fac? Am tot facut abdomene dar degeaba nu a dat nici un rezultat! Astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| vlady434 a răspuns:

Este bine, acum pot sa-ti recomand "de toate". Mai intai alimentatia: evita bauturile carbogazoase, trebuie sa consumi cam 3-6g de carbohidrati pe kg de corp si 2 g de proteine pe kg, consuma carne slaba(peste, pui, vita), bea apa (8 pahare in medie) si sa ai 5 mese pe zi obligatoriu(3 pincipale si 2 gustari).
In ceea ce priveste programul tau de antrenament, iti sugerez sa-ti antrenezi si pieptul, picioare si celelalte grupe de muschi. Executarea unui singur antrenament izolat(adica doar pe o singura parte a corpului), nu prea da rezultate.Fa niste flotari intre seriile de abdomene. Si inca ceva important: EFECTELE ANTRENAMENTULUI se vad in repaus, deci nu trebuie sa te antrenezi zilnic.Din 7 zile ale saptamanii, 3-4 sa fie de antrenament, restul ODIHNA.

6 răspunsuri:
| vlady434 a răspuns:

Salut. Cati ani ai? Muschii abdominali se dezvolta si de la varsta mai frageda, dar cu mult antrenament. Singura explicatie pe care pot sa o am, este ca trebuie sa-ti lucrezi abdomenul din mai multe unghiuri. Incearca programul asta https://www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc. Este un program bun pentru incepatori, si da rezultate bune (la mine a dat). Sper ca te-am ajutat, daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vlady434):

Serios? tu nici macar nu-i recomanzi alimentatie speciala, care reprezinta 90 % si vrei sa-i mai dai si alte sfaturi? rolling on the floor

| vlady434 a răspuns (pentru Cosmin86):

De asta l-am intrebat prima data de varsta.

| alex2002alex explică (pentru vlady434):

15 ani!

| vlady434 a răspuns (pentru alex2002alex):

Este bine, acum pot sa-ti recomand "de toate". Mai intai alimentatia: evita bauturile carbogazoase, trebuie sa consumi cam 3-6g de carbohidrati pe kg de corp si 2 g de proteine pe kg, consuma carne slaba(peste, pui, vita), bea apa (8 pahare in medie) si sa ai 5 mese pe zi obligatoriu(3 pincipale si 2 gustari).
In ceea ce priveste programul tau de antrenament, iti sugerez sa-ti antrenezi si pieptul, picioare si celelalte grupe de muschi. Executarea unui singur antrenament izolat(adica doar pe o singura parte a corpului), nu prea da rezultate.Fa niste flotari intre seriile de abdomene. Si inca ceva important: EFECTELE ANTRENAMENTULUI se vad in repaus, deci nu trebuie sa te antrenezi zilnic.Din 7 zile ale saptamanii, 3-4 sa fie de antrenament, restul ODIHNA.

| johnstone a răspuns:

Am mai spus-o si o repet: majoritatea persoanelor au deja muschii abdominali destul de bine formati doar ca acestia nu se vad din cauza stratului de grasime ce-i acopera. In prima faza iti trebuie un plan nutritional si unul de antrenament care sa-ti permita sa scazi procentul de bodyfat. Abdomenul este suficient sa-l lucrezi si 1 singura data pe saptamana ...restul exercitii cardiovasculare si alimentatie. Exista o relatie stransa intre muschii abdominali si cei lombari. Recomand sa-i lucrezi si pe cei din urma.

| alex2002alex explică (pentru johnstone):

Nu e o problema cu grasimea. pe partea dreapta sunt 2 din care 1 se imparte in 2 bucatiwinking. si pe partea stanga sunt 3 normale! iar aia care se imparte nu e bine definita, se desparte doar pana la jumate. astept alte raspunsuri.