| anonim_4396 a întrebat:

am 11 ani si am acasa 2 gantere pe surub. Poate sa mi se intample ceva daca ridic 4 kg adica o gantera are 2 kg. De exemplu sa se dezvolte urat bratele. Dau funda la cel mai bun raspuns si daca puteti sa imi dati si mie niste tipuri de exercitii in special pentru biceps, triceps si gambe.

Răspuns Câştigător
| PankakesS a răspuns:

Pretenehappynu va inteleg cu chestia asta"nu mai cresti". daca are 2 gantere de 2kg...si face cu ele pentru biceps straight facecum sa nu mai creasca? esti nebun?! nu mai cresti decat atunci cand ai o HALTERA cu greutate mare, si faci cu ea pentru spatehappyiti afecteaza coloana vertebrala, si atunci nu mai cresti..bolovanilor -.-

10 răspunsuri:
| melygym a răspuns:

Da ar fi o problema.ai putea face hernie pentru ca ganterele alea sunt grele [ sau poate ca nu vei face hernie]...in fine cel mai bine si mai sanatos ar fi sa faci niste exercitii singur... adica : flotari, abdomene, genoflexiuni etc. n-are rost sa ridici gantere de la varsta ta! sper ca te'am ajutat! cius :*

| Merishoor a răspuns:

Salut
Nu nu are cum sa ti se dezvolte urat bratele, bratele ti se dezvolta foarte bine daca faci exercitii pentru umeri biceps
Si nu te speria poti ridica ca sunt foarte usoare
Mult succes la tras de gantere
Funda?

| Merishoor a răspuns:

Toti zic ca nu mai cresti, nu este adevarat, daca tragi pana nu mai poti si nu mai rezisti atunci nu mai cresti dar daca incepi cate putin cate putin nu ti se intampla nimic.

| eandopuncttk a răspuns:

In fiecare saptamana aceeasi problema / postare

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

NU fa nimic...esti prea mic si nu o sa mai cresti...pe la16 ani dupa ce te inalti poti ridica greutati

| CreațaMăăă a răspuns:

Daca ai forta in tine nu ti se va intampla nimic.Dar daca crezi ca nu ai forta care trebuie ca sa ridici acele gantere nu le ridica.Cat despre exercitii cauta pe youtubebig grin

| TeKs2911 a răspuns:

Ba.lasa ganterele laughing...fa flotari si abdomene...ca daca ridici greutati nu mai cresti.eu fac handball si eu am vrut sa fac exercitii cu ganterele si mi-a zis antrenoru ca nu o sa mai cresc, daca fac cu ganterelelaughing

| PankakesS a răspuns (pentru TeKs2911):

Pretenehappynu va inteleg cu chestia asta"nu mai cresti". daca are 2 gantere de 2kg...si face cu ele pentru biceps straight facecum sa nu mai creasca? esti nebun?! nu mai cresti decat atunci cand ai o HALTERA cu greutate mare, si faci cu ea pentru spatehappyiti afecteaza coloana vertebrala, si atunci nu mai cresti..bolovanilor -.-

| AlleyStar a răspuns:

Atat timp cat faci si exercitii de dezvoltare si exercitii de forta, nu poti pati nimic. Eu am aproape 12 ani si fac si eu exercitii.

| All3xXxXx a răspuns:

Depinde de ce greutate si de ce inaltime ai.Iar asta cu nu o sa mai cresti nu este adevarata decat in cazul in care faci denoflexiuni cu bara in spate, si mai sunt cateva exercitii da nu mi le pot aminti acum.Insa si eu cred ca este prea devreme cel mai normal ar fi sa te apuci incet incet de la 13-14 ani.Am fost si eu la o sala de forta exact cand aveam 11 ani si asta mi-au spus.Insa daca vrei sa lucrezi doar la brate cu ele adica biceps si triceps eu zic ca e ok.Cel mai bine ar fi sa intrebi un specialist.

| Pavel_Andrey_1997 a răspuns:

Bai cum sa nu mai cresti daca faci cu 2 kg intr-o mana? Fa tu si exercitii fizice:fugi, misca-te...Nu doar cu ganterele.Da, este adevarat ca daca ridici prea mult si nu rezisti atunci te va durea coloana cand o sa fi mai mare, dar nici vorba sa nu mai cresti! Mult noroc in cresterea bratelor!laughinglaughinglaughing