| Andrei_Claudiu_1990 a întrebat:

Am 14 ani si de maine incep sa fac sala. Si nu stiu ce shake proteic natural facut in casa sa beau inainte de antrenament! Va rog spuneti-mi niste retete concrete.
Ps: sa nu fie cu prafuri sau creatina pentru umflarea muschilor...
Sa fie de exemplu un shake din lapte+alune+albus+banane
Si va rog sa imi spuneti concret si cat sa pun. ex : 150 ml lapte!
Multumesc anticipat DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sonyc3l a răspuns:

Cel mai bun..il luam eu inainte de sala... 2albusuri de ou, o banana, o lingurita de miere si o cana de lapte xD

7 răspunsuri:
| UnBaiat439 a răspuns:

Frate... 14 ani sala?
Nu crezi ca esti cam tanar?

| bogz a răspuns:

Mananca un baton, se gasesc de cumparat.Intelege ca trebuie sa mananci cu ceva ore inainte carbohidrati complecsi:paste, orez, cartofi. Daca vrei ceva inainte chiar sa te ajute exista pre-workout(e praf na).

| Andrei_Claudiu_1990 explică (pentru UnBaiat439):

Da ce... la 14 ani nu ai voie sala mai asta!
Veziti de treaba ta te rog ca eu nu is prost sa ridic greutati din picioare sa imi afecteze cresterea si coloana...Fac doar la aparate!

| Andrei_Claudiu_1990 explică (pentru bogz):

Da frate stiu... da eu zic ca e prea mic un baton dintrala la 3 lei...
Vreau ceva mai consistent ma intelegi? Ex : mananc ceva carbohidrati si beau un shake nu e bine? Si stiu ca trebuie sa mananc cu minim o ora inainte de antrenament!

| ravendem a răspuns:

Inainte de antrenamente manc o portie mare de cartofi cu carne sau niste paste multe sau orez + carne! inainte cu 1 ora sa mergi la sala! dupa sala sa iti faci un shake dinasta iti dau un exemplu! lapte+banane+unt de arahide+miere + cereale iese super delicios!

| Cosmin86 a răspuns (pentru sonyc3l):

Ce luai tu e o mare IDIOTENIE, un terci de copii mici.

Te-ai uitat la prea mult "rocky".

| Cosmin86 a răspuns:

1. nu exista "shake proteic" nenatural

2. shake-urile facute in casa sunt TERCIURI de copii mici ( putine proteine si multe calorii )

3. mananca o friptura cu orez, e suficient.

Friptura = proteine, creatina, fier, vit. b6 si altele

orez = carbohidrati complecsi cu absorbtie lenta, ideal pentru pre-antrenament + 11 % proteine.