Întrebare recomandată | ralfy123 a întrebat:

am 14 ani si merg la sala.
Am cazut de comun acord cu parintii mei sa ma lase la sala, nu a fost o problema... in speranta sa pun ceva muschi si sa fac ceva sport pentru ca ajuta la sanatate.
Am luat de aici model de program, pentru ectomorfi ( ceea ce sunt ) : http://www.culturism.ro/......omorf.html
Am inceput de 2 zile, dar intrebarea mea este... sa tin si eu un regim alimentar pentru masa musculara sau sa mananc cat mai mult, nu neaparat prostii pentru a ma ingrasa si a pune muschi?
P.S : Nu vreau sa ajung mare si muschiulos, vreau doar putini muschi dar sa nu fiu umflat.

5 răspunsuri:
| florynmondialul a răspuns:

Si una si alta! trebuie sa mananci MULT in perioada de masa mai ales daca arzi repede, dar trebuie sa st si CE mananci, aici intervine"rgimul" de care vorbeai!

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Trebuie sa tii un regim alimentar si neaparat sa mananci multe fructe!

| mihaidina1222 a răspuns:

Tot ce manancibincearca sa aflii cate g de proteine are, cat mai multe vat mai bine de exemplu alunele au 23, 3g proteine pe 100g

| JUstaGuy99 a răspuns:

Manaca nici prea mult dar nici prea putin intre daa te poti abtine te va ajuta laughing

| DrShar a răspuns:

Eu zic sa te lasi de sala si sa te apuci dupa 19 ani cand corpul tau e in faza finala de dezvoltare. Sala iti poate afecta inaltimea, iti opreste cresterea. Daca vrei muschi, ia-ti gantere si fa acasa, fa-ti un program. Vei arata bine, crede-ma.