| MareleMicutu a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa ma apuc de tractiuni. Daca fac in fiecare zi cate 5 serii de tractiuni pana la epuizare, cati cm pot sa cresc in 2 luni?

4 răspunsuri:
| Ciupercovici a răspuns:

Salut!
Nu vei creste decat din cauza pubertati in inaltime, tractiunile te vor ajuta sa-ti dezvolti masa musculara a dorsalilor, biceps, antebrat... Daca vrei sa iei in, inaltime te sfatuiesc sa practici de cel putin doua ori pe saptamana urmatoarele activitati : alergare, saritul corzii, inot, mers pe bicicleta sau sa practici un sport care sa includa una sau mai multe din activitatile mentionate.
Sporturile cele mai ‘eficiente’ in acest scop sunt baschetul, handbalul si voleiul.
O Zi Frumoasa!

| 4LiFEYG a răspuns:

Depinde si de cat de dezvoltat esti.