| aizzy a întrebat:

Am 17 ani, 1.65 inaltime.Fac sala cam de 2 saptamani si am mai facut acuma 6-7 luni inca 6 luni. Vreau sa va intreb daca am vreo sansa sa ma inalt putin daca, in fiecare zi cand vin de la liceu ma pun la somn pe la 1-2 cam 2 ore in fiecare zi, apoi la sala, dupa fiecare exercitiu, ma intind putin tinand capul pe spate.Nu fac sala pentru a ma face cat "muntele" doar ca eu am fost gras, am slabit si vreau sa ma mentin. Vreau sa specific ca nu beau aLCOOL, Nu fumez, nu beau sucuri acidulate/neacidulate, nu beau cafea/capuciono etc, beau doar apa minerala si lapte. Astept raspunsuri cat mai bune. Ofer Funda.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ma tem ca nu m-am facut clar inteles sad :

Faptul ca si bagajul genetic determina cresterea in inaltime, poate fi adevarat.

Dar nu numai el determina asta, ci si ce mananci, cata miscare faci, ce boli endocrinologice, etc.

Poti sa te uiti la prietenul acela al tau... si sa speri ca este bine sau nu sau ca acelasi lucru ti se va intampla si tie... iar timpul trece in defavoarea ta... sau poti sa mergi la doctor si sa rezolvi problema odata.

Devine (personal cred ca este, dar nu sunt doctor) prea tarziu ca doctorul sa poata interveni (sau oricine).

Sfatul meu ramane acelasi: mergi la doctor si daca o faci, fa-o urgent. Cu siguranta nu o sa fie cea mai naturala optiune, dar este printre cele sigure.

Sau. resemneaza-te si asta este. Si continua sa crezi in diverse exemple.

In plus as pune exemplul tau intr-o alta lumina. Tu stii O SINGURA persoana care a crescut, din acel exemplu. Tot din acel exemplu eu identific TREI persoane care nu au crescut: tu, mama tipului, tatal tipului acela.

E doar chestie de viziune.
Sper ca te-am ajutat...

Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Problema cu cresterea la tine este mai complicata. Nu sportul te face sa cresti, sportul poate fi un factor care sa favorizeze, dar nu el este cel principal.

Problema ta ar fi mai mult de ordin hormonal. Hormonii somatotropi fac scheletul sa creasca.

Insa, cand incepi sa devii sau sa te apropii de maturitatea sexuala, atunci hormonii sexuali in general inhiba hormonii somatotropi si de asemenea dau semnalul inchiderii mugurilor de crestere ai oaselor. Cam asta ar fi pe scurt principiul (el este mult mai complicat, implica multe alte chestii, dar informatia asta consider-o suficienta) pentru a intelege situatia.

Acum, problema este ca mugurii de crestere ai oaselor nu se inchid toti odata. Ci pe rand. Astfel ca in momentul in care faci tratament cu hormoni de crestere e important sa il faci doar sub supravegherea unui medic.

Sunt mai multi hormoni de crestere, produsi de diverse organe, fiecare face o particica din complexul total. Ce vreau sa iti spun este ca este un proces foarte complex.

Eu, in locul tau, as merge azi la doctorul endocrinolog sperand ca se mai poate face ceva. Doctorul endocrinolog ar trebui sa iti dea niste analize de sange precum si poate niste radiografii sa vada starea oaselor. Poate. La final acesta ar trebui sa poata sa iti recomande un asemenea tratament.

Insa, repet, trebuie sa mergi cat mai urgent cu putinta pentru ca ai asteptat prea mult si ar putea fi posibil sa nu se mai poata face nimic.

Unii zic ca varsta majoratului este varsta la care nu prea se mai poate face nimic, altii spun ca 21 de ani ar fi. Oricum, nu conteaza. Du-te acum.

Iar, ca o a doua discutie, de apa minerala si lapte, lasa-te.

| aizzy explică (pentru cristimihailov):

Stiu un baiat care a avut mama de 1.48 si tata de 1.70 si a crescut pana la 1.85

| CulturismsiFitness a răspuns:

Trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa si sa te apuci de un sport care favorizeaza cresterea, gen handball, volei, baschet! Sala de forta favorizeaza cresterea masei musculare.
Ca sa te ajut cauta pe youtube canalul Totul despre steroizi. Acolo gasesti tot ce vrei, exlicat foarte in detaliu si sunt si antrenamente foarte smechere