| Shabazzz a întrebat:

Am 17 ani si fac sala de vreo 2 ani, 75 kg, 1.85h, de la un timp ma mentin la fel, nu mai cresc deloc, nici in greutate mare lucru (75kg-bara dreapta piept, 8-10 repetari) si vreau sa stiu daca ar fi bine sa incep sa iau proteine, cu amino si tribulus, cat de mult afecteaza ficatul? creatina nu vreau sa iau si nici pre-worker, deoarece am inteles ca afecteaza ficatul, am incercat sa mananc mai mult, si sa schimb antrenamentul, ba chiar sa fac toate grupele de tras intr-o zi si toate de impins in alta, ca muschiul sa nu intre in regres( cu pauza bine inteles), dar nu se schimba nimic....Stiu ca nu sunt prea sanatoase dar alta solutie am?

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Faci sala de 2 ani si esti atat de pe langa. faceai si tu bro-fitness gen? laughing. cunostinte in domeniu 0, faceai dupa altii? laughing.

creatina este produsa de ficat, cum poate sa ii dauneze? dauneaza rinichilor daca nu bei suficient lichid intr-o zi sau daca ai probleme renale deja.

tribulus = bani aruncati pe geam. corpul tau produce 100% testosteron pana dupa 35 de ani, mai mult de atat nu va produce. deci iei un supliment care promite mai mult de 100% e vrajeala. mai mult de atat nu se duce.

iei proteine (deci lanturi de aminoacizi) cu amino. deci iei amino cu amino. de ce? de ce ai 2 ani de sala si nu stii cum functioneaza corpul tau?

| Cosmin86 a răspuns:

Tu stii sa mananci macar?

p.s. : vrei sa spui "pre-workout", invata macar sa te exprimi, daca sa mananci si sa te antrenezi nu stii

| AntrenorFitness a răspuns:

In primul rand, suplimentele NU afecteaza absolut nimic decat la prosti! Daca nu esti prost si le administrezi cum trebuie, nu o sa te afecteze...http://www.despreculturism.ro/ce-sunt-suplimentele-nutritive.html
La 17 ani tribulusul nu te ajuta, pentru ca tu oricum ai un nivel ridicat de testosteron in organism. Daca mananci si te antrenezi asa cum cunosti suplimentele...mai ai de invatat!
Daca vrei sa mai castigi in greutate si masa musculara, iti recomand un gainer http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-5-4-kg/ 3 mese principale si 2 gustari intre ele.
Trage tare!