| TheUnluckyClaudiu a întrebat:

Am 20 de ani, 1.80 inaltime si 68kg (slabanog). De 2 luni m-am apucat de sala de fitness si se vede foarte putin diferenta. Eu am o intrebare la voi, pentru ca sunt slab, are ceva daca mananc fastfood, gen shaorma, hamburger( fara mc si kfc rareori). Multi imi spun ca trebuie sa pun masa pe mine si ca pot manca orice, un prieten cu care fac sala spune ca nu e bine pentru ca o sa pun doar grasime si nu o sa avansez deloc. Vreau sa spun ca sucuri nu mai beau, doar cele care au gust de lamaie (prigat, limonada). Vreau sa stiu parerea voastra.

10 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Conteaza sa-ti atingi necesarul de macronutrienti si sa fii atent si la micronutrienti. Daca te descurci cu astea, nu e o crima sa mananci fast food (asta nu inseamna doar fast food totusi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci sala degeaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa fie degeaba?

| Kerre a răspuns:

Niste mici schimbari in 2 luni de sala este bine, muschii nu cresc peste noapte cum nu dispar peste noapte, in asta vreau sa zic ca pentru a-ti construi un corp cat de cat sa arate bine ai nevoie de cateva luni sau ani pentru asta, daca ai o alimentatie perfecta, somn deplin, antrenament bine "organizat". Pentru a construi o masa musculara frumoasa ai nevoie in special de proteine care sunt caramizile pentru asta, incearca sa consumi proteine mai ales dupa sala, cand muschii sunt pompati bine.

| heracles a răspuns:

Manca ce vrei tu, caci organismul i-si opreste strictul necesar, restul este eliminat sub forma de fecale, acum nu mai intru in amanunte, dar trebuie sa stii ca proteinele sunt caramizile muschior.

Răspuns utilizator avertizat
| TincutaNitu a răspuns:

Stiu ca pare mai simplu sa cumperi fast-food. Gandeste-te totusi la toti acei oameni care au pus masa musculara. Acei oameni si-au dezvoltat disciplina necesara obtinerii scopului pe care si l-au propus.

Alimentele pe care le introduci in corp se vor reflecta la exterior. Ce mananci cand iei mancare de la fast-food? Grasimi procesate, carbohidrati procesati, nutrienti lipsa - nu e de mirare ca nu vei pune masa musculara, ci vei ajunge sa ai un corp lenes. Fara hrana, nu vei avea energie si nici motivatie.

La sfarsitul acestui articol http://tincutanitu.ro/sfaturi-si-meniu-pentru-cresterea-in-greutate/ vei gasi un plan alimentar pentru 1 zi. Poti suplimenta cu pudre proteice, insa cere parerea unui specialist. De regula, nu ai nevoie de suplimente. Iti poti controla aportul nutritional prin alimente.

Chiar iti poti prepara propriul "fast-food" fara prea multa bataie de cap. Lipie cu cartofi dulci la cuptor, fasole, rosii, varza, ceapa verde, piept de pui/curcan si dressing. Nu trebuie sa stii sa gatesti ca un profesionist. Trebuie sa inveti cateva lucruri esentiale si apoi sa le combini in functie de ce vrei sa obtii.

| alexandramaria78 a răspuns:

Ai incercat sa faci cateva antrenamente de xbody? Eu am inceput de o luna si deja se vad diferentele. Iti recomand www.tome.ro Bafta!

| Aquatinies17 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti schimbi stilul de viata. Nu vreau sa fiu pisaloaga. Dar nu te va ajuta la nimic daca mananci nesanatos. Plus ca masa musculara se depune destul de greu, deci trebuie sa fii consecvent si rabdator. Incearca sa... nu stiu, pentru o săptămână sa mananci mai sanatos si sa vezi daca apar diferente.
Sper ca te-am ajutathappy

| AnastasiaK a răspuns (pentru Aquatinies17):

Intr-o saptamama nu apar diferente nici cu steroizi laughing