| Fcsb_Fanatiku_1995 a întrebat:

am auzit ca daca alergi scazi masa musculara este adevarat?

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Depinde. daca ai un program cardio de peste 30 de minute pe zi, macar 4 zile pe saptamana, alaturi de un program de hipertrofie musculara poti avea o problema. adica hipertrofia cere regim hipercaloric, alergatul iti va scadea caloriile din regim. daca acestea scad sub limita mentinerii greutatii tale, vei scadea (mananci mai putin decat elimini, este normal), daca arzi mai putin decat sa treci limita aia (adica totusi mananci mai mult decat elimini) nu vei scadea in masa, dar vei defini foarte greu (nu arzi suficient sa stimulezi definirea intr-un mod eficient).

ideea de principiu este: poti arde grasimea fara sa arzi masa musculara (greu, dar poti), dar nu poti face hipertrofie (sa cresti in masa musculara) in timp ce faci cardio.

| BiuL a răspuns:

Nu-i adevarat. Faci efort, creste masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BiuL):

Serios? faci efort, creste masa musculara?

Daca nu stii NIMIC, de ce comentezi?

| fuzzer a răspuns:

Nu, ba dimpotriva, chiar ajuta la cresterea masei musculare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru fuzzer):

Serios? Cardio ajuta la cresterea masei musculare? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista situatii in care alergatul poate scadea masa musculara dar doar daca vorbim despre un nivel profesionist sau de o dieta necorespunzatoare combinata cu supraefort.

Totusi, in cazul tau, nu se prea pune problema. Atat timp cat mananci corect (poate iei si suplimente) poti alerga fara griji. Ca fapt divers, alergatul este mult mai sanantos decat trasul de fiare, dar le poti face pe amandoua.

| Radu1015 a răspuns:

Nu-i adevarat! Va creste masa musculara

| MihaiN a răspuns:

Nope.Posibil sa arzi si putina masa musculara, dar cat timp nu alergi enorm (maraton), nu pierzi masa (sigur, trebuie sa mananci bine, eventual sa iei si proteine, sa compensezi energia pierduta), ci dimpotriva, obtii o conditie fizica mai buna.

| Dudescu_Marian_1990 a răspuns:

Scazi volumul, transformi grasimea in muschi!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dudescu_Marian_1990):

E imposibil anatomic sa se transforme grasimea in muschi.

Daca nu stii NIMIC, nu mai comenta