| tiger1 a întrebat:

Am inceput sala de 1 saptamana,si nu prea cred ca intr-o luna voi face mare lucru, ce parere aveti de Total Mass 4200?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Masa musculara = fibra + grasime, cu cat arzi mai multa grasime, cu atat esti mai fibrat
la 55 de kg e normal sa fii fibrat, ca ai ft putina grasime.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

Ai putea manca oua+branza dimineata, piept de pui sau curcan sau vita inainte si dupa antrenament, si peste cu branza seara.

Asta ar fi o idee de 4 mese, dar mareste la 5 sa fii sigur.

Si la fiecare masa, pe langa proteine baga si carbohidrati adica orez, cartofi, quinoa, paste, mazare, paine integrala ( nu paine alba )

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O porcarie ieftina, faina indulcita.

Daca vrei suplimente, ia ceva de calitate : www.megaproteine.ro, nu porcarii ieftine.

Si cel mai important : alimentatia, asigura-ti proteine ca lumea din alimentatie, altfel nu faci nimic nici cu suplimente.

Ce varsta, inaltime/greutate ai?

| tiger1 explică (pentru Cosmin86):

Am 15 ani, 1, 74 si 55 kg vreau sa pun masa musculara ca fibra am happy si daca stii ce as putea manca zi de zii bogat in proteine?

| tiger1 explică (pentru Cosmin86):

Mersi.Sala fac de luni pana sambata pe zi cate 2 grupe mici, iar a 2 zii una mare (spate )+ cardio.In cat timp crezi ca se vad rezultate fara suplimente?

| Cosmin86 a răspuns (pentru tiger1):

Zi programul mai exact, ce faci luni, ce faci marti, etc.

| tiger1 explică (pentru Cosmin86):

Iti raspund diseara big grin nu-l stiu pe tot.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tiger1):

Bizar, ar trebui sa-ti cunosti foarte bine programul, si exercitiile, si cu cat poti la fiecare exercitiu, ca sa stii cand sa maresti greutatea si cu cat happy

| tiger1 explică (pentru Cosmin86):

Luni:pectorali
Marti:abdomen si bicepsi
Miercuri picioare
J abdomen umeri, trapez
V spate
S abdomen triceps (la albdomen tot si laterale etc)
Nu fac de capu meu exercitiile le fac cu antrenoru, el imi arata cum sa le execut corect, luni imi va da si o dieta iar la o luna de sala a spus ca daca e nevoie imi va da suplimente naturale creatina thinking etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tiger1):

In principiu e ok programul. E bine ca iti face o dieta happy

Da, creatina e buna si toate suplimentele sunt naturale ( altfel nu s-ar numi suplimente, s-ar numi anabolizante, medicamente, etc. ).

Dar sa fie de la firme ok, sa nu-ti recomande creatina de la pronutrition sau altii ieftini, ci de la six star, muscletech, ON, dymatize, etc., de la firmele recunoscute si cu reputatie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tiger1):

Masa musculara = fibra + grasime, cu cat arzi mai multa grasime, cu atat esti mai fibrat
la 55 de kg e normal sa fii fibrat, ca ai ft putina grasime.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate

Ai putea manca oua+branza dimineata, piept de pui sau curcan sau vita inainte si dupa antrenament, si peste cu branza seara.

Asta ar fi o idee de 4 mese, dar mareste la 5 sa fii sigur.

Si la fiecare masa, pe langa proteine baga si carbohidrati adica orez, cartofi, quinoa, paste, mazare, paine integrala ( nu paine alba )