| DeniZRO11 a întrebat:

am o intrebare legata de sport. Daca eu ma antrenez cu gantera si mai fac si exercitii de calistenics, este vreo problema ca le combin?

Răspuns Câştigător
| DataScience a răspuns:

1)ganterele cresc puterea, pe zona "target"-ata care o alegi sa o antrenezi si micsoreaza flexibilitatea acelor muschi=putere mare, flexibilitate din ce in ce mai scazuta(imagineaza-ti flexibilitatea gimnastilor)
2)calistenics-urile, in general(in afara de plank-uri..etc.) maresc flexibilitatea si lucreaza egal mai multe grupe de muschi, ceea ce inseamna ca inveti sa folosesti muschii la unison pentru a obtine ceva, de preferat ar fi sa antrenezi toti muschii, nu exagerat, zilnic, au timp sa se recupereze seara. In lupte/martial arts forma asta de antrenament e cea benefica, de-asta culturistii sunt batuti de catre cei care sunt mai mici ca ei in marime, dar care practica activitati ce necesita flexibilitate si coordonarea tuturor in paralel(executa miscarea in lupte mult mai rapid, cu un efort considerabil mai redus)

Cand alegi doar una, alegi pentru ca vrei ceva specific, gantere pentru ca faci skanderberg de exemplu si nu ai nevoie de flexibilitate foarte mare, ci de muschi plus tendoane super marite in volum, iar cand esti gimnast/basketball si alte activitati rapide ai nevoie de flexibilitate si un nivel mediu al volumului muschilor care sa nu fie nici prea slabi sa nu poti mentine perfect postura miscarilor, nici un volum prea mare sa ai o postura perfecta dar miscare de melc.
Ca raspuns, depinde ce vrei sa obtii, daca ai vazut Baki anime-ul, protagonistul face si exercitii de crestere in volum, cel putin cand e pusti, si face si exercitii de flexibilitate/arte martiale, fiindca daca iti imaginezi la extrem, un munte de carne care il misti ca un melc, e exact acelasi lucru ca un melc care are viteza de Super Saiyan, just saiyan u_U. Ideea e ca calistenics iti ofera op utere in muschi suficienta pentru orice ai vrea sa faci in afara de a ridica chestii foarte grele. Daca combini si cu gantere, vei putea sa ridici chestii mai grele decat daca ai face calistenics, in detrimentul usor al flexibilitatii, am zis usor fiindca daca faci si calistenics vei avea si abilitati gimnaste/de bataie si forta mai mare.
Basically uita-te la asta, grasul asta le poate face pe toate, are si putere si abilitati de maimuta/flexibilitate, dar nu le face pe toate la potentialul lor maxim, daca ar fi ales doar puterea sau doar flexibilitea:
https://www.youtube.com/watch?v=z1I972Vr0sg
Daca iti plac artele martiale, un gand de moment pentru mine ar fi sa te focusezi 20% din timpul care il dedici antrenamentului pe gantere si 80% calistenics si o sa fii "ahead of others" de varsta ta cu mult. Good luck! Totul tine de ceea ce vrei sa obtii!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"m-a antrenez cu gantera, si mai fac si exercitii de calistenics, este vreo problema"

evident, o să fii prea solid/frumos

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu, ce problema sa fie? Este super bine sa le combini, sa faci cat mai mult. Nu poti lucra totul cu calisthenics si nu poti lucra totul cu ganterele. In combinatie acoperi mult mai multe exercitii si grupe de muschi. Succes.

| morfeo a răspuns:

Nu conteaza, si eu fac tractiuni dupa care bag si cu gantera niste serii

| wexceptional a răspuns:

Sportul nu strica daca nu pici pe jos de foame e bun combina fa combinatii ca de asta traiesti nu ca sa faci mucegai nu te obosi prea tare

| Eusunt132 a răspuns:

Fiecare exercitiu difera de persoana, incearca cateva zile si daca simti o mica Febra Musculara ar trebui sa te opresti in caz ca asta doresti.