| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.am sa va spun o intrebare :
am 14 ani 1, 84 metri si 57 de kilograme {ectomorf} cred
as vrea daca se poate un program nutritional si de antrenament pentru masa musculara.nu vreau sa radeti de mine si sa imi raspundeti ceva de genul esti prea slab

3 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Mergi la un nutritionist

| AntrenorFitness a răspuns:

Ca sa cresti in greutate si masa musculara ai nevoie de 3 mese principale si doua gustari intre ele.
Incearca sa mananci sanatos, alimente cu valoare nutritiva: legume, fructe, orez, fulgi de ovaz, lapte si produse din lapte, iaurt, carne de pui, peste sau vita la gratar, cartofi copti etc.
Ca sa-ti faci o idee despre ce vorbesc eu aici, arunca un ochi pe programele astea de antrenament si nutritie http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| me1oo a răspuns:

Nu rade de tine nimeni, dar ca sa stii doar un medic nutritionist te poate ajuta. Dietele si programele nutritionale fuctioneaza diferit la fiecare persoana, daca eu de ex slabesc dupa o anumita dieta la tine poate sa nu aiba nici un efect