| alinutzu_6299 a întrebat:

Salut TPU

Am si eu o intrebare:
La mine la sala au adus plicuri de creatina glutamina si arginina

Si vreau sa imi cumpar ceva dar nu stiu ce:toate au roluri diferite dar voi ce ati cumpara daca ati fi in locul meu?

Eu ma gandeam la glutamina pentru ca creatina te umfla doar si arginina nu stiu ce face

10 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Vezi ce cumperi ca arginina spre exemplu are contraindicatii

| alinutzu_6299 explică (pentru Anonymus314):

Dar glutamina?
am inteles ca doar reface tesuturile si nu vad cu ce ar dauna

Eu am acasa creatina dar nu mai vreau sa iau vreau sa iau ceva care doar sa ma ajute nu sa ma umfle cum face creatina sau proteinele

| Anonymus314 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

Na, eu ti-am spus sa ai grija asa in general, glutamina nu vad sa aiba contraindicatii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

Glutamina e foarte buna, ajuta la refacerea dupa un efort intens.
Proteinele nu te umfla, creatina doar iti da "senzatia" ca te umfla, deoarece retine apa in muschi ( ceea ce rezulta o hidratare mai buna, mai multa energie, etc. ).
Eu iti recomand glutamina + proteine. Iei glutamina dupa antrenament si inainte de culcare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

Glutamina e foarte imporanta pentru refacere. muschii cresc in perioada de "odihna", adica de refacere
Creatina te "umfla" prin voluminizarea muschilor cu apa, iar proteinele nu te umfla, doar te ajuta sa ai necesarul proteic pentru a creste in masa musculara.

| Flavius13 a răspuns:

Nu-i bine sa iei anabolizanti serios...iti strica ficatu si cu timpu iti crape pielea...si ce crezi ca daca iei steroizi ai forta mai mare ca unu care face sala fara prostii din astea?, ala va fi de 10 ori mai tare ca tine, pentru el isi dezvolta muschi mai mlt ca tine ca si face singur nu lasa alte prostii sa-i faca treaba! nu-i bine serios mai bine faa vreo 3-4 ani de sala si at esti buntongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flavius13):

Astea nu sunt "anabolizanti". Confunzi suplimentele cu steroizii

| TymbarkCo0L a răspuns (pentru Flavius13):

Alea nu sunt anabolizante ma

| Gabriel_Remus_1996 a răspuns:

Ia ba detoate, ca totusi vrei sa te faci mare, mananca si plastic...se pune pe muschi...