| Psychothic a întrebat:

am si eu urmatoarea intrebare :
Daca voi sarii coarda In fiecare dimineata cate 10 minute, cu mici pauze si daca voi alerga de 3 ori pe saptamana 20-25 de minute voi reusi sa am picioare mai dezvoltate, ma refer in special la gambe, ca mai sus e bine dezvoltat tot piciorul.
Mentionez ca fac sala de 3 luni si vreau sa combin sala cu cardio...
Voi ce parere aveti?
La sala mi s-au dezvoltat destul de bine toate grupele musculare in afara de gambe, si fac 2 exercitii la gambe. Poate e prea putin, desi nu cred ca asta e problema.
Daca credeti ca e ceva genetic, nu e...
Tata are picioarele bine dezvoltate.
Mai demult alergam de 3 ori pe saptamana si s-a vazut o oarecare dezvoltare a gambelor, am alergat in jur de 1 luna parca...
Dar m-am lasat,nu am mai avut timp si chef.
Dar acum as vrea sa ma reapuc, chiar daca-i iarna.
Pareri?
Aaaa da, si inca ceva : Cu cate ore inainte trebuie sa mananc inainte de efort si cate minute/ore dupa?happy
As vrea un raspuns de la cei care au trecut prin ceva asementor, nu ca ati auzit voi de la Nana Floare.happy

Răspuns Câştigător
| NDC12 a răspuns:

Cam 2 ore inainte de antrenament e cam mult,ai nevoie de proteine atat inainte de antrenament,cat si dupa, cat si in restul zilei. Daca mananci cu o ora inainte e suficient, dupa sala e recomandat sa mananci cat mai repede, la maxim o ora, ceva bogat in proteine. Inainte de sala poti manca ceva bogat in proteine + carbohidrati. ( Orez+ piept de pui, etc ).Nu uita sa ai 5 mese pe zi cel putin, iar daca stai bine financiar + un supliment. Daca vrei sa sari coarda dimineata, sa nu o faci imediat dupa trezire, asteapta minim o ora, mai bine doua. Si da, cardio e bun.

11 răspunsuri:
| Kamiichu a răspuns:

Buna, eu fac sala, si antrenorul meu mi-a spus sa mananc cu 2 ore inainte sa fac sport, si dupa poti manca linistit/a o salata, fructe. Dupa cateva ore poti manca, dar nu lucruri bogate in grasimi. Cat despre gambe, nu stiu ce sa spun, dar ti-am gasit un articol, care sper sa te ajute http://sportfactor.ro/2013/04/30/de-ce-nu-mi-se-dezvolta-gambele/, sper ca te-am ajutat. Bafta!

| Psychothic explică (pentru Kamiichu):

Mersi. happy

| Kamiichu a răspuns (pentru Psychothic):

Cu placere happy

| NDC12 a răspuns (pentru Kamiichu):

Este bine sa mananci la maxim o ora dupa sala deoarece ai nevoie de proteine dupa efortul facut. Salata de fructe nu contine proteine, iti recomand sa o mananci ca desert, la a 2-a masa a zilei,de exemplu. Daca muschii nu sunt "hraniti" cu proteine ei nu cresc. Mancaruri care contin proteine : Lapte,carne, branza, oua, peste. Daca mananci cu o ora inainte de sala e perfect, nu trebuie doua.

| Kamiichu a răspuns (pentru NDC12):

Multumesc pentru sfat.

| NDC12 a răspuns (pentru Kamiichu):

Nu ai pentru ce, mult succes.

| Kamiichu a răspuns (pentru NDC12):

La fel si tie.

| Psychothic explică (pentru NDC12):

Mersi tuturor de raspunsuri, in special tie NDC, m-ai ajutat mult cu acest raspuns, am sa ma tin de alergat si sarit coarda, sa vedem ce iese smug. ( Apropo un an nou fericit, cu intarziere laughing )

| NDC12 a răspuns (pentru Psychothic):

Cam 2 ore inainte de antrenament e cam mult,ai nevoie de proteine atat inainte de antrenament,cat si dupa, cat si in restul zilei. Daca mananci cu o ora inainte e suficient, dupa sala e recomandat sa mananci cat mai repede, la maxim o ora, ceva bogat in proteine. Inainte de sala poti manca ceva bogat in proteine + carbohidrati. ( Orez+ piept de pui, etc ).Nu uita sa ai 5 mese pe zi cel putin, iar daca stai bine financiar + un supliment. Daca vrei sa sari coarda dimineata, sa nu o faci imediat dupa trezire, asteapta minim o ora, mai bine doua. Si da, cardio e bun.

| Knight9511 a răspuns:

Nu e nimic genetic! esti tu putin cam lenes da daca sari coarda si ce ai spus tu acolo sus o sa iti dezvolti gamba si eu am patit tot asa am alergat am sarit (nu coarda dar merge si cu coarda )si mi-am dezvoltat gambele! ITI RECOMAND

| darian1000 a răspuns:

Eu cred ca o sa te ajute

| nuyonu a răspuns:

Pai dupa mine, iti recomand sa faci exercitii de ateltism. Sa alergi cam 1 ora pe zi ar fi suficient sa-ti faci gambe "frumoase". Inainte sa alergi nu manca nimic, mananci dupa cat poti.