| sorincosmin a întrebat:

Am un metru 75 si 78 de kg. Sunt in clasa a-VIII-a si m-am apucat de sala. Sala de forta ma refer. E bine daca m-am apucat? Este adevarat ca de la sala poti sa ramai mic, sa nu mai cresti?
Imi dai si mie cateva raspunsuri negatve si pozitive despre sala?
Multumesc (funda)!

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

Nu este adevarat.Eu fac sala de la 13-14 ani si intr-o vara am crescut 6 cm.Nu iti va dauna cu nimic daca vei trage corespunzator fara sa incepi sa faci indreptari cu 200 kg sau genuflexiuni cu bara.Idea e ca nu vei stagna cresterea daca vei avea un antrenament fara sa pui presiune pe coloana.Eu m-am dat drept exemplu pe mine acum faci cum crezi.Bafta!

1 răspuns:
| CristiSeeker a răspuns:

Cam este adevarat. O varsta potrivita pentru asa ceva ar fi 16+. Chestia e ca odata cu intarirea musculaturii, intreg corpul tau va deveni rigid. Vei fi solid, dar exista sanse sa te dezvolti la potentialul tau maxim. Doua sugestii:
1. Gandeste inainte sa iei decizii... ceva mai bine decat dupa.
2. Mai asteapta cu sala pana prin clasa a X-a, a XI-a. Atunci ar trebui sa fie o perioada potrivita, din toate punctele de vedere. Bafta!