| listvanb a întrebat:

Am vârsta de 14 ani jumate. Aproximativ 50 kg şi 1.60 înălţime.
Mi-am făcut un mic program, vă rog, spuneţi-mi dacă este bun.
Luni: 3 serii de flotări (câte 20-30, cât pot) + abdomene (30-50, cât pot).
Marţi: 3 serii de flotări.
Miercuri: 3 serii de flotări (câte 20-30, cât pot) + abdomene (30-50, cât pot).
Joi: 3 serii abdomene.
Vineri: 3 serii de flotări (câte 20-30, cât pot) + abdomene (30-50, cât pot).
Sâmbătă: 3 serii flotări.
Duminică: 3 serii de flotări (câte 20-30, cât pot) + abdomene (30-50, cât pot).
Şi tot aşa.
Dacă am să urmez acel program, ar trebui să urmez şi această 'dietă':
În timpul săptămânii vin de la şcoala la ora 2-3.
Dacă ajung la ora 2, mănânc o masă bună şi la ora 4 fac excerciţii timp de 30 de minute.
La ora 4 mănânc o masă bună şi la ora 6 fac excerciţii.
La ora 6 mănânc o maă bună şi la ora 8 fac excerciţii.
La ora 8 mănânc o masă bună si la 10 fac excerciţii.

Întrebarea mea este următoarea:
1. Este bun acest program?
2. Cu ajutorul acestui program, dacă mă ţin serios aş putea să-mi fac un 'piet' bun, pătrăţele etc.
3. Ce ar trebui să mănânc?

Dacă doriţi, îmi puteţi recomanda şi voi diferite excerciţii.
Probabil am să fac şi tracţiuni.
Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ala nu e program ce faci tu, e o mare prostie.

Mai bine faci intr-o zi 20-25 de serii de flotari ( mai multe tipuri, sper ca nu faci doar niste flotari normale, banale ) si in alte zile lucrezi alte grupe.

Spate nu faci deloc, umeri nu faci deloc, biceps nu faci deloc, picioare nu faci deloc, etc.

Ca sa faci muschi, trebuie sa alegi exercitii unde NU POTI peste 8 repetari ( poti peste, maresti greutatea folosita sau alegi alt exercitiu ).

Asta + o alimentatie bogata in proteine si carbohidrati.

Lucreaza 1 grupa musculara pe saptamana, in fiecare zi alta grupa.

4 răspunsuri:
| suculete12 a răspuns:

laughing))) nu e bun pieptu si abdomenu ala si abdomenu cresc in ziua de pauza

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu vreau sa-ti recomand cu toata increderea Dieta Rina-este foarte usor de tinut! Stii vorba aceea? dieta fara sport nu obtii rezultate ff bune si invers! E bine ca faci exercitii fizice, dar trebuie sa ai grija un pic la alimentatie!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexaandreea):

Dietele sunt stupide

| SwAaG a răspuns:

Buna...cred ca e prea mult pentru tine sa faci asa... daca vrei sa ai patratele pot sa-ti recomand niste exercitii speciale care le faci 2 ori pe zihappy
Funda te rogghappy
daca te-a placut scriem si iti spun exercitiile:*