| GeorgeD0dO a întrebat:

As avea si eu o intrebare.Sunt foarte slab aproape tot ma duc din clasa la Skandenberg si la putere si aproape la toti. Daca de exemplu ma pun sa fac flotari fac maxim 30 de flotari fara oprire dar ma cam fortez am 14 ani si as vrea sa vad ce ar trebui sa fac sa devin mai puternic(am si 2 gantere cred ca de 3 kg daca intereseaza)as vrea sa stiu ce exercitii sa fac cate flotari abdomene sa zicem daca ma pun sa fac fara oprire fac maxim 300.As dori sa devin mai puternic daca doriti ziceti-mi si mie!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. cu multe repetari faci rezistenta, NU muschi si forta

Pentru muschi+forta maxim 10 repetari / serie, cand poti mai multe maresti GREUTATEA, NU numarul de repetari

2. lucreaza-ti toti muschii, fa un program saptamanal

3. fa-ti o alimentatie pentru muschi, fara asta nu faci mare lucru, adica vreo 4-5 mese pe zi bogate in proteine : carne, peste, branza, oua, lactate. Dar si cu ceva carbohidrati.

Mai vezi pe www.culturism.ro, poti invata o gramada de chestii despre antrenament si alimentatie de pe site-ul ala.

22 răspunsuri:
| BadBoy55 a răspuns:

Pai ca sa devii mai puternic ar trebui sa te apuci de tras la gantere dar nu prea mult de 20 de kg ca ramai mic.Dar apropo nu prea conteaza cine e mai tare...Eram sa uit daca vrei sa faci patratele fa abdomene sau fugi dimineata de dimineata..Bafta la lucru!

| Cosmin86 a răspuns (pentru BadBoy55):

Si tu esti pe langa

| GeorgeD0dO explică (pentru BadBoy55):

Am (patratele da mici)daca ma pun sa fac abdomene fa 200 fara oprire

| GeorgeD0dO explică (pentru BadBoy55):

Inaltimea mea este destul de buna am 1.69 greutatea ma opreste cel mai mult am doar 42 kg sunt cam slab pentru varsta mea

| Sk1j4 a răspuns (pentru GeorgeD0dO):

Mananca de 5-6-7 ori pe zi si o sa vezi diferenta.

| BadBoy55 a răspuns (pentru GeorgeD0dO):

Bv!

| XTreme00 a răspuns:

Trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa, dar la gantere greutatea maxima nu trebuie sa fie foarte mare daca ai 14 ani.20-30 kg. Daca vrei sa pui si tu la skandenberg fa si tractiuni nu numai flotari.Bafta.

| GeorgeD0dO explică (pentru XTreme00):

Sa zicem ca flotari fac 25 fara oprire in fiecare zi de 12 ori

| Sk1j4 a răspuns (pentru XTreme00):

XTreme00
Tu gandesti cand vorbesti?
Cum adica la 14 Gantere de 20-30 KG?rolling on the floor

| XTreme00 a răspuns (pentru Sk1j4):

? Fiecare cu parerea lui. Fara suparare.

| Sk1j4 a răspuns (pentru XTreme00):

Cum adica fiecare cu parerea lui?
Ce zice ala e SF.20-30 KGrolling on the floor tu stii ce vorbesti ma?

| GeorgeD0dO explică (pentru Sk1j4):

Lasa-l cred ca viseaza de unde atata putere daca ridic intro mana 15kg n-am incercat mai mult da 15 ridic lejer

| Sk1j4 a răspuns (pentru GeorgeD0dO):

Mda.Si tu fabulezi putin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sk1j4):

Tu cat ridici?

| Sk1j4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Gantere...Sub 15.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sk1j4):

Da, gantere, chestia aia legat de care ii critici pe toti happy

| Sk1j4 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu-i critic da vorbesc prostii...La 14 ani 20-30 kglaughing si celalalt la 13 ani face lejer cu 15laughing

| georgiana1316 a răspuns:

Bea suc de rosii natural, mananca fructe si legume crude.

| Cosmin86 a răspuns (pentru georgiana1316):

Pentru muschi : carne, peste, branza, oua, lactate

NU fructe si legume

| GeorgeD0dO explică (pentru Cosmin86):

Mananc si de toate carne nu trece zi in care sa nu mananc peste in fiecare duminica branza oua lactate in fiecare dimineata si tot nimic

| Cosmin86 a răspuns (pentru GeorgeD0dO):

Cat pe zi? Cat sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kg-corp zilnic, nu?

Eu am cam 5-6 mese pe zi, proteine la fiecare masa, in cantitati mari.

| beatbox97alex a răspuns:

Pai pentru skandenberg trebuie sa ai incheietura tare..pentru asta fa flotari in pumn si ridica butuci, crede-ma merge de minune :)..si cu ganterele poti sa lucrezi bine bicepsul
ai aici exemplu:
http://www.youtube.com/watch?v=21EpHRJTT34
SPOR LA TREABA!