| Iulian09 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de sala si sa iau proteine.Imi ziceti va rog ce efecte negative are?

32 răspunsuri:
| ionutzu94 a răspuns:

Frate daca ai bani nu iti lua prafuri ca sunt de rahat iti zic din proprie experienta. Cel mai bine iti iei un baton proteic dupa antrenanent e foarte bun si eficient. Ai grija sa te interesezi ce program iti faci conteaza foarte mult primele zile de sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ionutzu94):

Batonul proteic are zahar, ciocolata si alte porcarii. ce prafuri ai luat tu de au fost asa proaste, REDIS sau pronutrition sau alta porcarie de firma care vinde faina indulcita?

Incearca proteine adevarate si apoi sa vezi cum e.

| danielaxyz a răspuns:

Iti face praf ficatul, iti recomand spirulina, e naturala si are proteine din plin, i-a fost recomandata unui prieten care face sport de performanta

| Remus13 a răspuns:

Iti strici ficatul si daca te vei lasa de sala si nu vrei sa le mai consumi sunt sanse sa te ingrasi daca nu-ti menti fizicu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Remus13):

Si TU consumi zilnic proteine ( proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, etc. ) si ai ficatul praf? straight face Doamne cat puteti sa aberati

| Remus13 a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci daca stii aceste lucruri dc mai intrebi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Remus13):

Nu am intrebat eu

| Remus13 a răspuns (pentru Cosmin86):

El nu se refera la carne paste, branza si oua. El vrea sa ia medicamente care sa contina proteine, dar in fine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Remus13):

Adica suplimente alimentare. E fix acelasi lucru, alea sunt "mancare concentrata", rolul lor e sa-ti asiguri necesarul proteic fara sa-ti fortezi stomacul mancand prea multa mancare.

| Remus13 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai cu astea iti strici ficatul, nu cu mancarea de zi cu zi: carne, lapte, oua, branza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Remus13):

De cand iti strici ficatul cu suplimente alimentare?

| Remus13 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu nu intelegi ma? Ca el vrea sa ia MEDICAMENTE.

| Dkgray a răspuns (pentru Remus13):

Pudra proteica este un supliment extras printr-un proces fizic din diferite surse(zer, oua, lapte), nu are nici o legatura cu medicamentele idiotule. Abtine-te ca esti total pe langa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Remus13):

Suplimentele nu sunt medicamente, mai documenteaza-te

| stresat a răspuns:

Citeste articolul asta http://nationalset.od.ua/......ide_Effect si vei vedea cateva din posibilele efecte secundare.

| stresat a răspuns:

Cel mai bine e sa ai mese cat mai echilibrate, si sa incerci sa ai cate 4-5 mese mai mici pe parcursul zilei. Fa-ti shake-uri de proteine cu banane, oua si lapte, cate 2 pe zi. Cumpara-ti un supliment de minerale si vitamine. Nu ai nevoie de nici un praf(proteine) sau pastile "minune". Asta e tot. Fa sala, mananca bine, si odihneste-te. Muschii oricum nu se fac in sala, acolo doar rupi fibrele musculare. Muschii cresc cand te odihnesti. Succes, si sper ca te-am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru stresat):

"fa-ti shake-uri de proteine cu banane, oua si lapte, cate 2 pe zi" shake-urile alea nu au absorbtie rapida cum iti trebuie dupa antrenament. Un "praf" din zer e de 10 ori mai bun dupa antrenament.

| stresat a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate ca da, dar praful din zer iti afecteaza de 10 ori mai mult ficatul decat o face un shake preparat din alimentele pe care le-am enumerat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru stresat):

De cand afecteaza zerul ficatul? zerul e din lapte. laptele are 2 tipuri de proteina : cu absorbtie rapida (zerul - 20 % ) si cu absorbtie lenta ( caseina - 80 % ).

eu folosesc de la 16 ani ( cu pauze, evident, ca nu am facut mereu sala ) si am ficatul perfect sanatos. Si acum am 26.

| Cosmin86 a răspuns (pentru stresat):

Apropo, am intrebat un medic de shake-ul tau, ca am vazut ca-l folosesc mai multi si a zis ca e foarte periculos pentru ficat sa consumi oua de 2 ori pe zi, mai ales ca voi le puneti si crude, din cauza colesterolului.

Sincer, decat o porcarie de shake de genul ( improvizatie de copii mici ), mai bine mananci covrigi, te ajuta mai mult.

Ori iei un shake ca lumea ( cu vitamine, carbohidrati, fier, calciu, proteine cu absorbtie rapida, dar proteine din zer sau lapte NU inseamna zer sau lapte, ci DOAR PROTEINA ), ori mai bine iti vezi de treaba si te bazezi DOAR pe masa post-antrenament ( proteine + carbo, de genul piept de pui cu orez).

| stresat a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, mersi

| Karmesytta a răspuns:

Proteinele au efecte doar pe parcursul consumarii, cand te lasi muschii o sa tii se lase (daca nu combini cu sala) si o sa iti ramana pielea lasata (unde erau muschii) si poate duce la impotenta, cand iei primadata proteine pot aparea efecte precum :ameteala, diaree si pe parcurs iti pot afecta ficatul si rinichii, sfatul meu nu lua proteine fa doar sala e mult mai sanatos si mai avantajos chiar daca o sa dureze ceva timp pana se formeaza muschii dar durata lor este mult mai maretongue Bafta!

| stresat a răspuns (pentru Karmesytta):

Pielea lasata ramane cand se abuzeaza de steroizi si muschii cresc intr-un timp relativ scurt de timp

| Karmesytta a răspuns (pentru stresat):

Inca nu m-am apucat dar am scris si eu ce am auzit de la prieteni,, Multumesc de corectare!:*

| stresat a răspuns (pentru Karmesytta):

Nu am vrut sa te critic, dar e o conceptie total gresita ca ti se va lasa pielea daca incetezi sa mai iei proteine.

| Karmesytta a răspuns (pentru stresat):

Am inteles.:*

| Cosmin86 a răspuns (pentru Karmesytta):

"muschii o sa tii se lase" incearca sa te documentezi inainte sa ABEREZI.
" poate duce la impotenta" alta aberatie, confunzi clar proteinele cu steroizii

Si pentru cultura ta generala, proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. Si prafurile de la sala TOT din astea sunt facute.

Incearca sa te DOCUMENTEZI inainte sa vorbesti

| Dkgray a răspuns (pentru Karmesytta):

Am impresia ca te-a lasat pe tine creierul la ce aberatii spui.

| DuzzyDrey a răspuns (pentru Karmesytta):

Confunzii proteinele cu steroiziiwinking

| Karmesytta a răspuns (pentru Dkgray):

Bai Gigi duru, sa stii ca pe mine nu m-a lasat creierul si nu judeca inainte sa cunosti!

| amaliab1997 a răspuns:

Daca ei prea multe proteine cand vei inceta sa nu le mai ei te poti ingrasabig grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru amaliab1997):

Serios? Cand nu mai iei proteine => consumi mai putine calorii. De cand te ingrasi scazand cantitatea de calorii consumata, eu stiam ca slabesti de la asa ceva laughing