| Stefan_Dinu_1996 a întrebat:

As vrea sa scap de o anumita frica, am frica de mingii de fapt nu de mingii, sunt portar de handbal si ma descurc dar de multe ori am senzatia ca ma va lovii in fata, cum pot scapa tlde teama aceasta? Adica vreau sa devin mai bun dar asta ma incetineste cum as putea face sa nu imi mai fie frica ca ma voi accidenta?

Răspuns Câştigător
| Mariaaaavev a răspuns:

Buna,dragule.Te inteleg perfect dar am scapat de aceasta teama fixand mingea cu ochii. Nu te concentra pe faptul ca mingea te poate lovi. Concentreaza-te pe faptul ca trebuie s-o prinzi. La inceput o sa fie mai greu. Nu te feri. E doar putina adrenalina de aceea ti-e cam frica :* dar cu calm si rabdare o sa reusesti! Te asigur eu asta! Tine minte! FIxeaza mingea cu privirea, nu o scapa din ochi si concentreaza-te pe prinsul ei! Uita de faptul ca trebuie sa te feresti! Infrunta-ti frica!

| Stefan_Dinu_1996 explică (pentru Mariaaaavev):

Multumesc pentru raspuns.;*

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu zic spre răul tău -dar eu as renunța si nu m-as expune în fața pericolului nici dacă nu mi-ar fi frică.
Teama la tine va fi învinsă atunci când vei stăpâni viteza mingii. Adică să fi mai rapid ca ea. Dar asta ar însemna să fi superman sau spiderman.
Eu cred că această problemă se află la toti portarii de handbal, într-o măsură mai mare sau mai mica.
Dar cel mai bine este să renunți la a mai fi portar. Iar sportul să nu fie de performanță.

| Stefan_Dinu_1996 explică (pentru anonimg):

Da m.am gandit la asta dar vreau sa fac ceva, adica sa fiu bun si chiar imi place, oricum multumesc