| xCrank a întrebat:

as vrea sa stiu si eu de cate ori pe saptaman este ok la sala sa lucrez biceps, triceps si spate

Răspuns Câştigător
| Mike23 a răspuns:

Pai, bicepsul se poate lucra odata la 48 de ore... fiind grupa mica, la fel si tricepstul, spatele este grupa mai mare si se lucreaza cel putin la 72 de ore. Eu personal am programul la sala facut de un fost vice-campion national si lucrez cate o grupa pe zi, 5-6 zile pe saptamana, dar la finalul antrenamentului abia imi mai simt grupa respectiva. Daca simti energie necesara poti lucra si o grupa de 2 ori pe saptamana, dar pentru progres este obligatoriu sa faci febra dupa antrenament, asta arata ca ai lucrat. Spor!

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Pentru amatori o singura data. De exemplu tu poti face in felul urmator: Miercuri, piept cu triceps, picior. Sambata: Spate biceps uneri abdomen. Este o solutie. Daca te tine corpul de trei ori pe saptamana, si le imparti. Nu exagera si nu lua nici un fel de energizant, sau anabolizante. Pa! Sa nu uit. Este bine sa lucrezi mai mult in tip sezut, pentru a proteja spatele. Pa!

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu-ti faci un jurnal de antrenament si alimentatie si apoi sa-l postezi aici sau pe culturism.ro ( sau pe ambele )? Ca e mai bine sa primesti sfaturi pe ceva concret

| XAzazelX a răspuns:

Uite aici un program nu doar pentru incepatori ci si pentru cei mai avansati putin:
Luni-piept(+abdomen)
Marti-picioare
Miercuri-dorsali + umeri(+abdomen)
Joi-triceps + trapez
Vineri-biceps + antebrat(+abdomen)
Toate grupele musculare pentru a creste regulat trebuie facute odata pe saptamana. Daca ti-am fost de ajutor tie sau celor care citesc acest mesaj si aveti nevoie de cateva exercitii sau alte intrebari legate de acest lucru, id meu de mess este star_child1313
Dati add si va voi ajuta cu orice... daca e bun da-mi si panglicalaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru XAzazelX):

De ce lucrezi abdomenul diferit de celelalte grupe?