| LittleMrOlympia a întrebat:

happyAs vrea sa va intreb ceva.happyLegat de "culturism".Am 14 ani, 33 cm in biceps.happy1, 72.68 kg.Pentru a creste in masa,trebuie sa am mai multe mese pe zi? Din cunostinte, stiu ca culturistii au 6-7 mese pe zi.Ar trebui sa maresc numarul meselor? Dau funda, multumesc anticipat!happy Numa bine.big grin

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Maresti pana cand ajungi sa ai 2 grame de proteina pe kilogram-corp zilnic. Tu la 68 de kg ai nevoie de 136 de grame de proteine pe zi aproximativ.

Si e foarte important si cum ai mesele, sa ai una bogata in carbohidrati cu 2 ore inainte de antrenament ( altfel corpul tau o sa descompuna proteinele pentru energie ) si alta masa cu proteine + carbohidrati la 30-60 de minute dupa antrenament.

Grasimile sanatoase le consumi dimineata si inainte de antrenament, iar proteine cu absorbtie lenta ( lapte, branza degresata, etc. ) seara.

| LittleMrOlympia explică (pentru Cosmin86):

Este ok la 14 ani 33cm in biceps?:-s sau este prea putin?

| Cosmin86 a răspuns (pentru LittleMrOlympia):

Da, e foarte ok. dar nu e bine sa fi obsedat de centimetri, cum arata in oglinda e cel mai bine, daca esti multumit cum arata, nu conteaza centimetri happy

p.s. : bicepsul e doar 30 % din brat, marimea bratului e data de triceps, care e 70 %, daca vrei brate mai mari, pune accent pe triceps

| LittleMrOlympia explică (pentru Cosmin86):

O.o NU stiam! Mersi de sfat. >big grin

4 răspunsuri:
| kain333 a răspuns:

Desigur ca trebuie sa le maresti.Dar ai grija sa aiba multe proteine si multi carbohidrati