| AndreeaStixuleț a întrebat:

Bună seara,TPU! Am început de câteva zile să beau ceai verde amestecat cu ceai de mentă,are un gust demenţial, aş vrea să continui să beau dar nu ştiu ce cantitate.Eu beau cam 3-5 pahare mari pe zi.Ar trebui să reduc cantitatea sau e în regulă? Fundă. Mulţumesc anticipat!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| LalLyBoOmD a răspuns:

Daca ai peste 16 ani sa stii ca trebuie sa bei cel mult 8 cani pe zi si sa faci MULT sport, asta daca vrei sa dea rezultate! Si iti recomand sa nu mai adaugi si menta, chiar daca are un gust mai rau, dar nu cred ca are nimic daca bei si asa! Deci daca esti mai mica de 16 ani trebuie sa bei cel mult 5 cani pe zi, doar stii cum se spune, ce-i prea mult, strica. Funda?

| Pufffx a răspuns:

Da ar trebui sa reduci din cantitatea celui de menta din cate stiu daca bei mai mult de 2-3 cani pe zi te poti constipa=]] lucur destul de nasol.

| AndreeaStixuleț explică (pentru Pufffx):

Eu le combin, adică fac o oală mare în care pun 5 pliculeţe de ceai verde şi 3 de mentă, până acum n-am avut probleme de gen dar multumesc de atenţionarelaughing

| CristiAndrei a răspuns:

Tinand cont ca eu beau aproape 4l de lichide pe zi, dintre care 2l de suc sau ceai facut acasa si restul apa, 3-5 pahare pe zi mi se pare ok