| xAnonimMM a întrebat:

Salut TPU
As vrea si eu sa aflu o program de exercitii de maxim 5 minute (preferabil mai putin), care sa ma ajute pentru patratele (6-8 pack),nu conteaza cat trebuie sa il tin, pentru ca planuiesc sa ma duc la sala incurand.Momentan fac dimineata si seara cate 10 abdomene si 10 flotari (fac de cateva luni bune),si sunt destul de slab, si am si abdomenul format pentru patratele (in forma de V). Faza e ca am 14 ani si nu stiu daca mi-ar putea afecta crestere (am 1.70)
Daca mi-ati putea raspunde la acele 2 intrebari as fii recunoscator! Mersi!
Funda!

2 răspunsuri:
| ArthosClaudiu a răspuns:

Pai in primul rand abdomenul necesita atentie ca orice alta grupa de muschi (nu-l poti antrena doar 5 minute cum spui tu), abdomenul il faci in bucatarie, asta nu inseamna sa mergi in bucatarie sa faci abdomene.Alimentatia face tot jocul, intensitatea, 10 abdomene? adica 10 repetari? 10 flotari pentru ce? pentru abdomen in nici un caz, nu are nici o legatura si nu, nu-ti afecteaza abdomenul cresterea.Degeaba esti slab daca ai strat adipos care impiedica abdomenul sa iese la vedere. Orice om are abdomen dar din cauza stratului adipos nu se vede happy concluzia este sa te documentezi mai mult.

| xAnonimMM explică:

Mai am practicat si inot de la 3-4 ani(2-3ori pe saptamana), cu pauze de cateva luni din cand in cand, si nici acum nu mai fac.M-am cam plictisit de inot, si as vrea alt sport care sa imi dezvolte mai bine muschii abdomenului si bratelor.Sugestii? Ms!