| Anonimul3315 a întrebat:

Auziti eu vreau sa invat sa merg pe bicicleta dar nu imi dau seama cum sa stau drept pe ea. Tata ma tine si zice sa nu ma mai las pe o parte in stanga, drepta dar eu vad ca bicicleta singura se duce. Vad ca bicicleta cade spre dreapta si eu ma duc spre stanga sa ma chinui sa ma reechilibrez si tata zice sa nu ma mai misc deloc. Ce vrea, sa cad? Oricum ziceti-mi si mie cam cat de greu e sa mergi pe bicicleta. PS. am 12 ani. Stiu ca unii o sa radeti rau cand o sa auziti ca la varsta asta nu stiu sa merg pe bicicleta.Pai un lucru de spus despre voi. Vedetiva de viata vostra. Fundita cine ma ajuta big grin.

8 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Dureaza cateva ore, sau zile la unii pana invata sa isi tina echilibrul! trebuie sa ti ferm ghidonul in directia care vrei sa mergi, nu sa-l tot plimbi stanga-dreapta si daca tu vrei sa mergi drept, pedalezi usor si te uiti unde vrei sa mergi, lacativa metri buni in fata, nu jos in asfalt, chiar in fata rotii, ci la 10-20 m in fata, vizualizezi tot traseul! fi relaxat! eu am invatat a 2-a zi de cum m-am urcat, prima zi tot asa ma tinea tatal putin de scaun, iar a doua zi ai mei au mers la servici, am scos bicicleta si imi dadeam avant de pe o rampa de 1m de inalta, fara sa pedalez, pana am reusit sa stau pe bicicleta! de atunci, e istorie... si acum merg saptamanal cu bicicleta! si am 31! bafta!

| Anonymus314 a răspuns:

Pai prima data cand am citit intrebarea am si facut legatura cu avatarul tau laughing, o sa inveti cu timpul, asa au patit toti, o sa mai cazi, o sa mai mergi si drept dar asa se invata.

| Adrianetc a răspuns:

Imi amintesc vremurile in care ma impingea fratemiu de la spate si cadeam mai mereu, strambam capota la masini, nici nu stiam ce e ala calculator, si cand am vazut prima data la un prieten un telefon cu antena si clapa. eram gen : what cand of sorcery is that? ..si tu intri pe net cum sa inveti sa mergi pe bicicleta? esti tampit?( av tau spune multe ). eu am invatat in 2-3 ore. tu iti pierzi timpul pe net. iesi afara si invata

| alin334 a răspuns:

Altii nu stiu sa se lege la siret nici al 14 ani laughing man stii cum am invatat eu? ma urcam pe bicicletasi am impingea fratemiu la 'vale' si aia a fostlaughing

| Someoneeene a răspuns:

eu stiam de cand eram mica mica, dar mamiii... nu stie nici acum happyhappy
pune-ti roti ajutatoare (eu am invatat asa si e foarte usorhee hee si mai tarziu vei vedea ca daca iti dai rotile ajutatoare jos poti merge si fara

| pix3L a răspuns:

Daca ai roti ajutatoare in max 2 saptamani sti sa joci iti spun eu sigur

| CapDePorK a răspuns (pentru pix3L):

Ce sa joace ma?laughing

| CapDePorK a răspuns:

Eu zic sa ai o bicicleta de 24' sa pui piciorul jos atunci cand ai nevoie. Pur si simplu te urci pe sea tii piciorul stang pe pamant si cand vrei sa pleci. doar faci un vant in peda si de aici o sa te mai balansezi dar iti spun eu ca exersand o sa reusesti... Experienta o faci mergand eu in fiecare vara sigur fac 500 km cu bicicleta. tC!