| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
bun am o problema cu corpul
am 84 kg toata grasimea e pusa pe burta + picioare si nu am pic de muschi/grasime pe brate si din pacate nici cine stie ce forta, abia pot ridica 8kg. cine imi poate spune antrenamente pe care sa le fac acasa pentru a imi mari forta/muschi bratelor

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Si eu tot din cauza unei despartiti m-am si ingrasat si acum m-am hotarat sa slabesc.
Pentru dieta cauta despre deficitul caloric, fa-ti un calcul si vezi cam cate calorii ar trebui sa mananci zilnic. Daca vrei sa tii clar evidenta a ce mananci, "myfitnesspal" e aplicatia perfecta, e si site si iti recomand 40% carbohidrati, 25%grasimi, 35% proteine. Aplicatia iti permite sa treci o gramada de alimente, produse din comert, poti chiar sa scanezi cu telefonul codul de bare si iti afiseaza direct alimentul si valorile lui nutritionale si pentru ce ai tu nevoie e gratis.

Exercitii, eu m-am apucat de Focus T25, poti sa il descarci de pe torente. sunt vreo 6 clipuri cu cate 25 de minute de exercitii destul de intense, ai si un calendar cu ce clip trebuie sa urmezi in fiecare zi. Programul are in vedere tot, lucrarea tuturor grupelor mari de muschi si mai ales slabitul (cardio).

Tot in aplicatie (daca o folosesti, daca nu pe un caiet), sa iti treci in fiecare duminica sa zicem, greutatea ta si pe langa asta sa te masori la piept, burta, solduri. Se poate sa slabesti din grasime si sa o compensezi cu masa musculara astfel incat la cantar sa nu se vada diferenta mare dar masurile sa difere si vazand diferentele te vor motiva (pe mine clar ma motiveaza).

Cam atat am in minte acum... daca ai ceva intrebari scrie-mi aici ca raspuns.

3 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Si eu eram oarecum in situatia ta, intre timp am mai slabit putin. Inainte sa iti dau alte indicatii, zi-mi putin varsta ta si inaltimea si cat de mult vrei sa slabesti si cat de hotarat esti.

| FanulMeu a răspuns (pentru AlexCristi97):

20 ani 1, 85 cam 10 kg sunt foarte hotarat... am trecut peste o despartire urata si acum vreau sa o iau de la capat

| AlexCristi97 a răspuns (pentru FanulMeu):

Si eu tot din cauza unei despartiti m-am si ingrasat si acum m-am hotarat sa slabesc.
Pentru dieta cauta despre deficitul caloric, fa-ti un calcul si vezi cam cate calorii ar trebui sa mananci zilnic. Daca vrei sa tii clar evidenta a ce mananci, "myfitnesspal" e aplicatia perfecta, e si site si iti recomand 40% carbohidrati, 25%grasimi, 35% proteine. Aplicatia iti permite sa treci o gramada de alimente, produse din comert, poti chiar sa scanezi cu telefonul codul de bare si iti afiseaza direct alimentul si valorile lui nutritionale si pentru ce ai tu nevoie e gratis.

Exercitii, eu m-am apucat de Focus T25, poti sa il descarci de pe torente. sunt vreo 6 clipuri cu cate 25 de minute de exercitii destul de intense, ai si un calendar cu ce clip trebuie sa urmezi in fiecare zi. Programul are in vedere tot, lucrarea tuturor grupelor mari de muschi si mai ales slabitul (cardio).

Tot in aplicatie (daca o folosesti, daca nu pe un caiet), sa iti treci in fiecare duminica sa zicem, greutatea ta si pe langa asta sa te masori la piept, burta, solduri. Se poate sa slabesti din grasime si sa o compensezi cu masa musculara astfel incat la cantar sa nu se vada diferenta mare dar masurile sa difere si vazand diferentele te vor motiva (pe mine clar ma motiveaza).

Cam atat am in minte acum... daca ai ceva intrebari scrie-mi aici ca raspuns.

| mihaialexandru8 a răspuns:

Salutare,
ai aici exact ce-ti trebuie
arunca un ochi aici www.fit4success.ro
daca crezi ca te pot ajuta cu ceva te rog sa-mi scrii.
spor