| QWERTY55 a întrebat:

Salut, TPU. Ce exercitii fizice trebuie sa fac si cat de multe pe zi, daca vreau sa dezvolt, in ordinea asta: pectorali (prioritate maxima), brate si umeri, muschii din dreptul omoplatilor, abdomenul ( prioritate minima). Multumesc.

10 răspunsuri:
| PaulStudio a răspuns:

Salut,
Masa musculara se poate dezvolta si acasa prin flotari, genoflexiuni si alte exercitii, dar si cu doua gantere poti lucra mai multe grupe de muschi.

Cel mai eficient este sa mergi la sala ca este o gama variata de exercitii pe care le poti face:

Piept:
- Impins la piept din orizontala cu haltera 3 serii (12/8/6) -
- impins la piept din plan inclinat SI declinat 3 serii
- fluturari la aparat sau cabluri sau cu ganterele
- DIPS (flotari la paralele) dar pui accentul pe piept

Brate:

1) biceps

- Biceps curls cu bara 3 serii
- bicep curls cu ganterele si rasucire usoara la final
- preacher curls / concentration curls (exercitiu de biceps izolat)

2) Triceps

- close grip bench press (stai la orizontala ca la piept doar ca apropii mainile mai mult cand apuci bara)
- DIPS
- overhead curls
- skull crushers

| Cosmin86 a răspuns (pentru PaulStudio):

Tu antrenezi doar piept si brate? Grupele cocalarilor...

| QWERTY55 explică (pentru Cosmin86):

Da ok grupele cocalarilor.Zi niste ex utile ca probabil de-aia esti aici.

| PaulStudio a răspuns (pentru Cosmin86):

Antrenez tot corpul, i-am dat niste exemple de exercitii utile pentru grupele de muschi pe care el le are ca prioritate

| Cosmin86 a răspuns (pentru QWERTY55):

Cele mai bune, cele multiarticulare, CLAR: impins cu gantere orizonal/inclinat (o sa vezi ca e mai greu decat cu bara, ca intra muschii stabilizatori), flotari la paralele (legi discuri de tine daca faci peste 8), 2-3 tipuri de tractiuni la bara, genuflexiuni cu haltera pe umeri, indreptari, ramat cu gantera/haltera.

Astea sunt tot ce-ti trebuie cel putin 2 ani.

| QWERTY55 explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi mult. Crezi ca e vreo problema daca in loc de abonament la sala, improvizez niste gantere si fac exercitiile acasa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru QWERTY55):

Din ce-am zis eu ai nevoie de:

- paralele
- bara de tractiuni
- suport pentru haltera + haltera cu discuri (unde o sa tii o hantera in casa, are 2.2 metri...)
- banca reglabila
- gantere reglabile

Te costa peste 100 de milioane sa-ti faci asta acasa... nu e mai simplu sa te duci la sala? + ca mai ai si alte aparate...

Sper ca nu esti serios cu 2 amarate de gantere ca vrei sa faci ce-am enumerat eu mai sus, ca mai bine te apuci de sah.

| QWERTY55 explică (pentru Cosmin86):

Ba sunt foarte serios.Si incapatanat.Mersi oricum.App mie mi-a placut sahul. Nu gasesc rostul comparatiei. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru QWERTY55):

Atunci te duci la sala, ca cu 2 gantere amarate si o bara de tractiuni ramai fix unfirav.

p.s.: nu uita de alimentatie, e mai importanta decat antremanetul... fara suficiente proteine in mancare, poti sa te antrenzi si 30 de ani...