| andreibobi a întrebat:

cine imi poate spune si mie un program stric de antrenament la sala pentru fiecare grupa musculara...dar strict sa fie programul, cate sedinte p saptamana cate grupe musculare trebuiesc lucrate intr-o zi si mai ales ce grupe musculare se pot combina intr-o sedinta, rog seriozitate in raspunsurile voastre

4 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

In afara faptului ca trebuie sa stimulezi muschii din toate 'unghiurile' happy acest sport nu este ca 'matematica' laughing.
Programul de antrenament si alimentatie se adapteaza in funtie de nevoile fiecaruia.

| Cosmin86 a răspuns:

Daca exista un program strict si universal bun, nu crezi ca ar fi fost postat pe toate site-urile de culturism&fitness si in toate revistele?

Din pacate, nu e asa, exercitiile trebuiesc schimbate periodic ( la 2-3 saptamani ), programul la vreo 2 luni, altfel se obisnuieste corpul cu el. Si programul trebuie individualizat, oamenii au obtinut rezultate bune cu programe diferite, nu o sa vezi niciodata 2 oameni ( amandoi campioni ) ca se antreneaza la fel.

Te documentezi, inveti principiile si iti faci propriul tau program, pe care il schimbi periodic, experimentezi, etc. si cu timpul o sa gasesti ce da rezultate cel mai bine pentru corpul tau ( altcineva cu programul tau NU o sa aiba aceleasi rezultate, suntem diferiti avem genetic diferit ).

Si vezi ca muschii nu se fac doar cu exercitii, alimentatia e chiar mai importanta.

| andreibobi explică:

DA MS PT RASPUNS...ce mi-ai spus tu stiam deja, dar am vrut un exemplu de program... cam ce combinatii sa fac intre grupele musculare si cate sedinte pe saptamana, cate pauze etc.