| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa pun muschi pe mine fara sa ma duc la sala?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca m-as fi referit la alea as fi zis "suplimente" sau "concentrate proteice", nu simplu "proteine". Si proteinele sunt sub forma de prafuri, nu pastile, sub forma de pastile gasesti alte suplimente : vitamine, aminoacizi, etc.

Ca sa intelegi, muschii nu se fac doar cu exercitii, ci cresc de la o combinatie intre urmatoarele : alimentatie, odihna antrenament, suplimente, in ordinea aia conteaza. Deci suplimentele sunt cel mai putin importante, rolul lor este doar sa te ajute sa oferi corpului tau ce are nevoie fara sa-ti fortezi stomacul ( depinde si de nivel, eu fara suplimente ar trebui sa bag 7 mese pe zi, si e cam mult ).

Fara sa asiguri corpului tau ce are nevoie din alimentatie ( proteine, carbohidrati, etc. ) o sa ai progrese slabe si cu cel mai tare antrenament.

Iar despre suplimente te poti documenta pe site-uri de genul doctor.info sa vezi ce parere au medicii despre ele, nu te documenta de la habarnisti care abereaza tot felul de povesti despre suplimente ( proteine, creatina, etc. ), sau care confunda proteinele cu steroizii sau mai stiu eu ce.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sincer, NU poti, nimic nu se compara cu sala la capitolul muschi. Acasa o sa obtii putina tonfiere si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca stai la casa, poti lucra in gradina. Sau, te poti angaja in constructii peste vara. Sau poti face mult sport, insa ar trebui sa faci...mult!

| Licurici_2266 a răspuns:

Poti alerga, daca gasesti vreo bara, poti face tractiuni, abdomene, flotari. Zi de zi, iti faci un pogram de antrenament si daca il respecti, rezultatele nu vor intarzia sa apara. Bafta

| SebbyHere a răspuns:

Ia-ti o banda de aia care-ti face muschi

| iulya23 a răspuns:

Facand treaba happy..ridicand multe greutati.

| deny_1602 a răspuns:

Aca vrei sa pui ceva masa musculara pe tine iti recomand flotari, abdomene, tractiuni. Tractiunile sunt cele mai importante pentru ca dezvolta mai multe grupe musculare de-odata. Poti sa mai incerci si niste genoflexiuni, exercitii pentru gambe(sper ca sti cum sunt->poti sa le faci chiar si pe un prag din casa). Sper ca ti-am fost de folos. Succes!

| cocolinosef a răspuns:

Fac tot ce ati zis voi aici...dar se cunoaste greu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru cocolinosef):

Iti asiguri 2 grame de proteina / kilogram-corp zilnic?

| cocolinosef a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu vreau sa i-au proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru cocolinosef):

Serios? Inseamna ca esti vegetarian extrem, proteine inseamna carne, lapte, branza, oua. Si chiar daca esti vegetarian, tot se gasesc ( in cantitati mai mici ) in legume, chiar si in unele fructe.

| cocolinosef a răspuns (pentru Cosmin86):

Credeam ca te referi la proteine...(pastile)

| Cosmin86 a răspuns (pentru cocolinosef):

Daca m-as fi referit la alea as fi zis "suplimente" sau "concentrate proteice", nu simplu "proteine". Si proteinele sunt sub forma de prafuri, nu pastile, sub forma de pastile gasesti alte suplimente : vitamine, aminoacizi, etc.

Ca sa intelegi, muschii nu se fac doar cu exercitii, ci cresc de la o combinatie intre urmatoarele : alimentatie, odihna antrenament, suplimente, in ordinea aia conteaza. Deci suplimentele sunt cel mai putin importante, rolul lor este doar sa te ajute sa oferi corpului tau ce are nevoie fara sa-ti fortezi stomacul ( depinde si de nivel, eu fara suplimente ar trebui sa bag 7 mese pe zi, si e cam mult ).

Fara sa asiguri corpului tau ce are nevoie din alimentatie ( proteine, carbohidrati, etc. ) o sa ai progrese slabe si cu cel mai tare antrenament.

Iar despre suplimente te poti documenta pe site-uri de genul doctor.info sa vezi ce parere au medicii despre ele, nu te documenta de la habarnisti care abereaza tot felul de povesti despre suplimente ( proteine, creatina, etc. ), sau care confunda proteinele cu steroizii sau mai stiu eu ce.

| Serginhooo12 a răspuns:

Salut! Foarte simplu, faci niste flotarii in serii vreo 5 serii a cate 20 flotari, abdomenee la fell genoflexiunii si cand te obisnuiesti poti face flotari, genoflexiuni si abdomenee cu greutati. sper ca ti-am fost de folos. funda?