| Goblinul a întrebat:

De ~ 2 saptamani am inceput sa ma duc la sala.Mentionez ca am 19 ani, 1.85 inaltime si 65 kg.M-am dus la sala iar obiectivul meu este masa musculara fiindca sunt cam slab. Am auzit "n" pareri despre proteine respectiv suplimente nutritive. Insa as dori pareri din partea cunoscatorilor in legatura cu ce ar trebui sa iau.M-am hotarat sa iau vitamine,proteinele le iau din alimentatie, de accea as dori sa-mi spuneti ce vitamine sa iau.Mi-a fost recomandat MEGAVIT de la Pronutrition deoarece contine o baza elaborata de vitamine.

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Orice supliment de vit&min e bun, gen daily formula, one a day. la capitolul vit&min firmele nu difera foarte mult, mai ales pentru incepatori, singura care face diferenta e universal cu animal pak, ala e best of the best cand vine vorba de asa ceva (parerea mea). asigura-ti 6 mese consistente pe zi, somn minim 8 ore, si nu o sa ai nevoie de alte suplimente pana pe la 5-6 luni (daca ai un metabolism rapid poti lua un gainer asa de gust mai mult). din toate vit&min eu am preferat one a day de la biotech usa. e vreo 37 ron 100 pastile

| Cryshhtian a răspuns:

Saluthappy esti slab si ce? nimeni care incepe sa mearga la sala de forta nu e musculos doar rare exceptii cum ar fi cei binecuvantati din nastere cu genetic foarte bun.Inatai asigura-ti 6-7 mese bogate in proeteine si carbohidrati. Piept de pui de curcan, pulep, peste carnea de vita este foarte buna, mai ales ca este vara salate si fructe pentru hidratare, mananca cate o banana inainte antrenament bea multa apa si asigura-ti 8 ore de somn.Nu ai neaarat nevoie de vitamine atat timp cat mananci sanatos, inca esti la inceput, mananca bine asigura-ti necesarul de proteina de 3g/kg corp.Cu multa rabdare si vointa reusesti sa-ti atingi scopul, asteapta macar 4 luni si important : masoara-te la inceput si cantareste-te regulat, astfel vei observa daca antrenamentele tale au rezultate.bafta!