| anonim_4396 a întrebat:

Deci sunt baiat si am 13 si 5 luni. Am nevoie de niste sfaturi, pentru ca sa-mi dezvolt muschii bratelor, abdomenelor... nu pot efectua nici o tractiune la bara crying( flotari si abdomene pot face, insa nu stiu apriximativ cite. Ma sfatuiti va rog? Mersi laughing Dau Funda! PS:am 1, 56m inaltime.

7 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Nu e prea indicat la varsta ta sa iti dezvolti muschii, deoarece hormonii iti dezvolta corpul si daca vrei sa dezvolti muschii este foarte posibil sa nu mai cresti in inaltime. Cel mai indicat e sa te apuci de sala de la 15 - 16 ani cand aceasta perioada hormonala e spre sfarsit.

| jungle26 a răspuns:

1:Ia-te baschet ca esti cam pitic.
2:Incearca sa efectuezi cat mai multe flotari si abdomene
3:Straduieste-te sa efectuezi macar cateva tractiuni la bara

| Weider a răspuns:

Esti cam mic pentru acest lucru, trebuie sa mai cresti ca daca te apuci acum o sa cresti mai greu sau deloc, poti avea probleme cu coloana daca te apuci de greutati la varsta asta, iti recomand sa faci basket, fotbal sau handball, pentru sala de forta trebuie sa mai cresti, adica sa incepi cand vei avea 18 ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru robijam):

"daca vrei sa dezvolti muschii este foarte posibil sa nu mai cresti in inaltime", poti sa argumentezi aberatia asta?

| robijam a răspuns (pentru Cosmin86):

La varsta lui e posibil, deoarece au loc schimbari hormonale in corp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru robijam):

Schimbari care FAVORIZEAZA cresterea, in niciun caz "nu mai cresti".

Se stimuleaza productia de testosteron + productia HORMONULUI DE CRESTERE, care GHICI ce face happy

| Ibrahimovic a răspuns:

Cum adica nu poti face nici o tractiune la bara?! Fii mai perseveret putin, trage de tine pana reusesti!