| Cirjan_Robert_1997 a întrebat:

Salut am 16 ani si 1.68 inaltime so as vrea sa ma apuc sa trag de fiare credeti ca asta imi va afecta cresterea daca nu ce alimentatie imi recomandati?

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Din cate stiu, normal e sa te apuci dupa 20 de ani, adica dupa ce corpul tau este deja ''pregatit''

Recomandarea medicului este sa faci : abdomene, flotari, etc pana la 20 de ani, ca sa nu iti afectezi muschii
Si eu am vrut sa incep sa trag de fiare dar am aflat ca nu este bine.
Dar daca esti foarte pregatit, nu te tine nimeni, SUCCES
De alimentatie, sincer, nu stiu tongue

| Wehes a răspuns (pentru Frank51):

Ai aflat prost. Daca spuneai 18 ani in loc de 20 tot iti atrageam atentia. Cum sa spui o astfel de aberatie?
SALA NU afecteaza cresterea.
E recomandat poate de la 16 ani, in niciun caz 20.
Aa si cu flotari si abdomene nu pui muschi doar tonifiezi.

| Frank51 a răspuns (pentru Wehes):

Poate nu am aflat bine, in orice caz daca esti mai mic in inaltime tot nu este bine stii tu '' poti ramane mai mic '' sau ceva de genu,

Am 17 ani si 1, 68 m eu nu as merge la sala.

| Wehes a răspuns (pentru Frank51):

Sa te lamuresc putin.
Deci, Sala nu are treaba cu cresterea in, inaltime. Sunt multi care au inceput sala si au crescut cate 5-10 cm ( printre care si eu, vreo 2 ).
Daca chiar iti pui problema asa eviti :
- Impins cu Ganterele pentru Umeri : care pune o presiune asupra coloanei.
- Genoflexiuni cu Haltera pe Spate : care iarasi iti implica coloana.
In afara acestor 2 exercitii nu are ce sa-ti afecteze cresterea. Bineinteles restul trebuie executate corect.

Răspuns utilizator avertizat
| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ab7ra7xa7ss):

Te maturizezi frate si incepi sa iti faci singur de mancare... nu poti sa faci sala, fara sa-ti pui problema alimentatiei in primul rand

| Cosmin86 a răspuns (pentru Frank51):

Pai alimentatia e mult mai importanta decat antrenamentul

| Cirjan_Robert_1997 explică (pentru Wehes):

Mersi mult frate dar ce ar trebui sa fac exerciti ceva ce imi recomanzi?

| Wehes a răspuns (pentru Cirjan_Robert_1997):

Mai citeste despre sportu asta asa in mare cam tot ce ar trebui sa stii si apoi iti faci un program pe 3-4-5 zile ( cat poti tu sa ajungi la sala ) si poti incepe
http://www.culturism.ro/
Citesti cam tot ce trebuie de acolo : Alimentatie, Antrenament, Odihna si asa mai departe.

| Frank51 a răspuns:

Varul meu are sala, la el acasa, si face parca la ora 6, si inainte sa inceapa, bea un ou crud cu ceva amestecat (nu mai stiu ce) big grin

| Voidwithin a răspuns:

Nu iti afecteaza cu nimic cresterea care ati auzit asa ceva ati auzit prost.
Pe langa asta tu ai o inaltime medie.

| Ioscaa1 a răspuns:

Depinde ce faci mai exact ce faci
Daca faci spate sau piept da iti afecteaza cresterea si apa cu lamaie

| Wehes a răspuns (pentru Ioscaa1):

Pui tu muschi cu apa cu lamaie, ai gresit categoria.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Nu iti va afecta cresterea in inaltime.nu are nimic daca te apuci de'pe acum de sala.big grin