| efimash a întrebat:

Salut TPU,,
Eu sunt ectomorf, am 1 75 m inaltime si 52 kg, vreau sa ma pun niste masa musculara pe mine... stiu ca ectomorfii fac aceasta greu
dar daca fac 3 antrenamente pe saptamana cu tractiuni la bara flotari din mai multe pozitii, abdomene, paralele etc... si maninc bine si somn 7-8 ore cum credeti timp de 5-6 luni voi putea pune ceva masa musculara pe mine?
mersi anticipat dau funda si vot

6 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Aw, esti genul de om care nu poate devenii un sportiv de performanta inseamna dar te pot ajuta cu un raspuns

1. Daca ai trecut peste exercitiile de baza (flotari, abdomene, genoflexiuni si fandari la un numar de repetari destul de decent) o sa trebuiasca sa te duci la sala
2. Sa stii ca marimea musculara nu inseamna forta, e doar de fatada, daca vrei masa si nu forta atunci va trebuii sa faci repetari moderate, nici prea mari nici prea mici pe serii, daca vrei forta trebuie sa faci 4-6 repetari maxim si pauza mai lunga intre serii (3-5 min)

In 6 luni, nu o sa se cunoasca cine stie ce daca te culci pe o ureche, 3 zile pe saptamana nu vor fii de ajuns pentru a capata masa (cu toate ca tu vrei masa si nu forta), si nu trebuie sa mananci bine, daca vrei neaparat masa, atunci mananca mancaruri care contin multe proteine (nu te gandii la pastile) laughing, succes, FUNDA daca ti-am fost de ajutor!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Kyrie):

Du-te fiule la scoala. si pe urma da sfaturi pe un subiect pe care nu esti stapan. daca vrei sa faci acasa exercitii ce ai zis tu acolo o sa te ajute, dar nu la fel ca o sala cu aparate pentru un exercitiu complet. masa musculara e si forta, ca sa ai masa trebuie sa cresti treptat greutatile. muschiul are microfisuri cand faci cu greutati, microfisuri ce se repara prin suprapunere (muschiul creste cand se repara). dupa o perioada greutatea devine prea mica sa creeze microfisuri, ceea ce determina nevoia de crestere a greutatii la sala, si tot asa cresti in masa => forta creste direct proportional. daca vrei masa faci 8-12 repetari pe serie, si ultima serie sa nu poti ajunge la 8 (minim 6). pauzele dintre serii la masa MAXIM 80 secunde. alea 3-5 minute sunt pentru forta si alea se fac 1-3 repetari. mananc bine ala al tau trebuie sa fie MINIM 6 mese CONSISTENTE pe zi, cam din 2 in 2 ore trebuie sa ai o masa copioasa. 7-8 ore e putin, minim 9 ore trebuie sa dormi dupa o zi cu antrenament, ca muschii cresc cand tu dormi, nu cand faci exercitiul in sine.
daca vrei sa iei suplimente vitamine si minerale sunt suficiente, sunt bune pentru recuperare, pofta de masa, si ajuta la asimilarea mancarii mai bine. in 6 luni facand "sala" acasa, daca te tii de program (eu zic 4 zile macar pe saptamana) o sa ajungi pe la 60-65 kg, din care muschi macar 5-6 kg o sa ai...nu e mult, dar e un inceput (mai ales ca la inceput de sala cresti ca painea la cuptor)

| Kyrie a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da fiule, cred ca te-ai documentat prea mult de pe net, eu m-am documentat pe propia piele si carti de body building, du-te altundeva si lasa-ne aici pe noi oamenii normali cu teoriile tale irelevante

| JohnnyBi a răspuns (pentru Kyrie):

Vezi prietene ca am mai multi ani de sala decat ai tu de scoala. lasa tu cartile de body-building si ia-te de aia de limba romana. ca te bate

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kyrie):

Esti complet pe langa

| Corinnààà a răspuns:

Mai ectomorf analfabet si inapt, cauta si tu putin in dictionar ca nu exista asa ceva.Este mai bine decat sa asculti manele de-a lu' Guta si sa umbli fara textila pe afara si sa dansezi