| D4K4R a întrebat:

Exercitiile cu gantere iti incetinesc cresterea in inaltime?

Răspuns Câştigător
| sebi12full a răspuns:

Doar daca ai lucrat cu ele de la vreo 5 ani, daca ridici cate putin zi de zi nu se intampla nimic. Iti cresc muschii poate.

5 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Exercitiile care apasa coloana de obicei opresc cresterea. Totusi acestea efectuate cu grautati moderate astfel incat sa poti duce miscarea pana la capat fara sa depui forte supra-omenesti, nu au efectul de care spuneam.Asta mai tine si de anii de antrenamente + altele. Exercitiile cu gantere nu incetinesc cresterea.

| SiLaS a răspuns:

Acesta este un mit.Nu te lua dupa altii pentru ca isi dau cu parerea si sunt foarte prost informati

| vladxone a răspuns:

In principiu exercitiile cu forta mare asupra articulatiilor opresc cresterea!

| SiLaS a răspuns (pentru vladxone):

Zau? Eu de la inceput cand m-am apucat de sala am mai crescut 5 centimetri in vreo 2 ani cu bara cu 70kg pe spatele meu? Acesta este un mit si tu esti prea copil sa stii asta.

| vladxone a răspuns (pentru SiLaS):

Poti sa imi spui si mie ce studii ai in domeniul medical si in domeniul sportului? In primul rand am spus ca exercitile cu forta mare distrug ariculatiile si automat si cresterea.Sti cumva in sporturile de performanta ce tipuri de antrenamente se fac in perioada copilariei si de ce gimnastii sunt mici de inaltime?